На 9 септември от 18:00 часа в Регионалния природонаучен музей – Пловдив ще бъде открита изложба на първите изображения на космически обекти, заснети с новия 1,5-м телескоп в НАО Рожен. По време на откриването астрономът гл. ас. д-р Милен Минев, който е автор на кадрите, ще направи презентация в Планетариума на музея и ще сподели повече информация за телескопа, за изследванията, които той позволява, както и за заснемането на изображенията.
Изложбата ще може да бъде разгледана в продължение на три седмици – до 02.10.2024 в изложбената зала на музея.
Сред впечатляващите кадри са снимки на планетата Юпитер и на звезди, мъглявини, галактики, звездни купове и образувания от междузвезден газ и прах като известните „Стълбове на сътворението“ в мъглявината Орел на съзвездието Змия. Автор на фотографиите е астрономът гл. ас. д-р Милен Минев, а обработката им е осъществена от астронома Емил Иванов, който е и известен оперен изпълнител.
Изложбата с първите изображения от новия телескоп в НАО е показвана в БАН, Столичната библиотека, 4-то ОУ „Проф. Джон Атанасов“ - София, МГУ „Св. Иван Рилски“, в Планетариума в Смолян и в Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ във Варна.
Изграждането на най-новата придобивка на учените от Института по астрономия с НАО - БАН продължава близо две години. Официалното откриване на телескопа се състоя на 1 юли 2023 г. Пускането му в експлоатация отбелязва най-успешния етап на проекта РАЦИО, финансиран по Националната пътна карта за научна инфраструктура (2020-2027), координирана от Министерството на образованието и науката.
Документалният филм „Новият телескоп“, който е достъпен в YouTube, с автори журналистът Димитър Сотиров и операторът Валентин Паскалев, проследява отделните етапи в изграждането на модерното съоръжение, чрез което ИА с НАО продължава да стои уверено на международната астрономическа сцена и през 21-ви век. От годината на своето създаване – 1981 г. до днес Националната астрономическа обсерватория в Рожен запазва водещата си позиция на научно-изследователски и образователен център в Югоизточна Европа. Това развитие ще продължи с очакваното през 2025 г. завършване на първата българска станция на паневропейския радиотелескоп LOFAR и свързването ѝ към останалите 53 станции, които са разположени в различни европейски държави.