До момента през 2024 г. Министерството на земеделието и храните е подпомогнало сектор "Животновъдство" с близо 300 млн. лева. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Калофер при откриването на Деветнадесетия национален събор за опазване на местните български, селскостопански породи животни.
Заместник-министър Стратев уточни, че средствата са преведени на допустимите за подпомагане животновъди за Кампания `2023 по различните интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. и по линия на т.нар. „Украинска помощ“, насочена към земеделските стопани за компенсиране на част от повишените разходи от първичното селскостопанско производство.
Държавната политика на Министерство на земеделието и храните е насочена към създаване на условия за устойчиво развитие на сектор „Животновъдство“ и защита интересите на земеделските стопани. Заедно с браншовите организации ще продължим да развиваме сектора, за да бъде конкурентоспобен и екологично ориентиран, посочи заместник-министър Стратев.
Той допълни, че животновъдството е специфичен и динамичен сектор, който осигурява производството на основни суровини за преработвателната промишленост, гарантиращи продоволствената сигурност на населението.
„Мотото на днешното събитие „Да запазим заедно българското” е красноречиво доказателство за интереса на фермерите към българските автохтонни породи селскостопански животни. В лицето на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството Вие, животновъдите, можете да разчитате на подкрепа за устойчивото управление и съхранение на генетични ресурси в сектора“, увери той фермерите.
Агенцията е тази, която провежда държавната политика за развитие на високопродуктивното и специализирано животновъдство, в крак с най-новите тенденции за утвърждаване качествата на българските породи селскостопански животни и промотирането им, заяви заместник-министърът на земеделието и храните.
Той благодари на организаторите на събитието от сдружение „Организация на развъдчиците на автохтонни породи овце в България“ за усилията им за опазване на българските традиции и българските автохтонни породи селскостопански животни и пожела успех на изложението.
На събитието бяха представени сиво искърско говедо, каракачански кон и каракачанско куче. Стопаните на животните с най-добри характеристики бяха отличени с награди за опазване на породите. В рамките на изложението посетителите имат възможност да опитат екологично чисти млечни и пчелни продукти.