Само ден след празничната дата 22 - ри септември, в която почетохме 116 години от обявяване на Независимостта на България, на древната сцена на Античния театър в Пловдив се случи отново празник. С бурни аплодисменти и препълнен театър, пловдивската публика посрещна гостите от Бургас - Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа“ и емблемата на Пловдив - Фолклорен ансамбъл „Тракия“. Двата ансамбъла изнесоха съвместен концерт-спектакъл „Фолклорни вдъхновения“, който бе подарък за жителите и гостите на града. Той се осъществи в резултат на подписаното „Споразумение за сътрудничество в сферата на културата и туризма между Община Пловдив и Община Бургас“.
„Благодарим ви, че сте тук, за да се потопите в магията на автентичния български фолклор, поднесен от двата емблематични за България състава. Два професионални състава, които не спират да популяризират и опазват българското фолклорно богатство, културата и самочувствието на българския народ. Мисия - не просто достойна за уважение и възхищение, тя е най – ценната мисия за всеки наш сънародник, където и да се намира по света“, подчерта водещата Михаела Богданова във встъпителните си думи на откриването.
Като част от юбилейната програма по повод 50 години от основаването си, Ансамбъл „Тракия“ представи емблематични произведения от своя репертоар. Откриването на концерта започна със съвместно изпълнение на двата ансамбъла на танцовото произведение „Гергьовден“. Хорът и оркестъра на „Тракия“ представиха една от най-новите си музикални пиеси „Куне ле“, след което танцьорите направиха една своеобразна разходка из фолклорните области на България с танците: „Първа среща“, „Първомайски майсторлъци“ и „Македонски мерак“. Танц след танц, песен след песен, двата ансамбъла се редуваха на сцената под нестихващите аплодисменти на екзалтираната публика. Режисьор на спектакъла е проф. д-р Даниела Дженева, хореография - Кирил Дженев, Даниела Дженева, Марио Егов, Димо Енев. Музика: Тодор Пращаков, Любен Досев, Стоян Пауров, Ради Радев, Борислав Гълъбов и др.
Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа” - Бургас, създаден през 1965г., е съставен от три основни формации: женски хор на основата на открито народно пеене, солисти, оркестър от народни инструменти и смесен танцов състав. В репертоара му са включени десетки танцови постановки, хорови, солови и оркестрови произведения от всички етнографски области. Особено внимание се обръща на пресъздаването на фолклора и народните обичаи от Странджанския край. В програмата на ПФА „Странджа” в съвместния концерт бяха включени както утвърдени произведения от репертоара на ансамбъла, като „Паликош”, „Каруцари”, „На сгляда по Димитровден”, „Тупнато хоро” и др., така и новосъздадени такива като ансамбловата песен „Дей гиди Щерьо” с автентичен образец от с. Гергевец, Сливенско; оркестровата пиеса „Еркечки мелодии”, произведение базирано на основата на музикалния фолклор от с. Козичено, Поморийско. Представен бе и новия тематично-обреден танц „Великден иде”, създаден на основата на фолклора на българи изселници от Мала Азия, населяващи днес югоизточните склонове на Стара планина или т.нар. Айтоски балкан.
На финала, ФА„Тракия“ и ПФА „Странджа“ отново се обединиха под ритъма на обичания от всички „Тракийски танц“. Под бурните аплодисменти на публиката от сцената се поклониха творческите двигатели на двата състава: главният художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл „Такия“ - проф. д-р Даниела Дженева, главният балетмайстор -доц. д-р Димо Енев, диригентът на хора - Цонка Димитрова, диригентът на оркестъра - Николай Паскалев, както и Марио Егов – главен художествен ръководител на ПФА „Странджа“ Бургас. Участниците в концерт-спектакъла „Фолклорни вдъхновения” получиха и кошница с цветя от кмета на община Пловдив Костадин Димитров.