Качеството на живот на българското общество зависи от нашия подход и отношението към образованието, здравеопазването и иновациите. Това заяви Борислав Матеев, заместник-председател на постоянната комисия „Образование и наука“ към Общински съвет в Пловдив, който се включи в двудневния форум „Инкубатор за млади таланти“, организиран от Асоциацията на младите учени. 

Доктор Матеев е категоричен, че към община Пловдив трябва да има фонд за академични взаимодействия и иновации, който да подпомага и идеите, проектите и развитието на младите хора. 
„Разбира се, това е един дълъг процес, включващ както възпитание на определена поведенческа култура и сериозна просветителска работа, така и изграждането на силни и синергични взаимоотношенията между академичните среди, реалния бизнес и изпълнителната и местна власт, за да се подобри ефективността в образователната система и да се постигне синхрон с нуждите и потребностите на пазара на труда. Това е пример за т.нар. „триъгълник на знанието“ и далеч не е нещо революционно ново или иновативно, а е модел, започнал да се налага в най-голяма и видимо изразена степен в Израел от деветдесетте години на 20 век, който е доказал своята полезност и ефективност и в Германия и в САЩ“, подчерта доктор Борислав Матеев, който е и хоноруван преподавател в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и има дългогодишен опит в работата с младите хора.
По време на конференцията беше обсъдена и възможността за създаване на Програма "Наука“ към Община Пловдив. Инициативата има за цел да се осигури целево финансиране за проекти, насърчаващи научното развитие, иновациите и научната култура в Община Пловдив. 
Доктор Борислав Матеев, който е и координатор към Университетския информационен център на ПУ „Паисий Хилендарски“ и на кариерните съвместни инициативи с индустрията, осигуряващи  достъп на завършващи студенти към стажове и обучителни семинари, приветства идеята за създаването на Програма „Наука“, тъй като тя ще спомогне за развитието на пловдивското общество, като даде възможност за изява на младите хора. Той се ангажира пред младите учени да съдейства за реализацията на тази идея. 
Съгласно Чл. 15 от Закона за насърчаване на научните изследвания и иновациите, местните администрации могат да определят политики за такива на общинско ниво. Общинските съвети могат да приемат програми, съдържащи мерки, цели и приоритети за развитието на научните изследвания и иновациите, както и да създават условия за осъществяването на научноизследователски и иновационни дейности в рамките на общината.
От Асоциацията на младите учени подчертаха, че главната цел на предложената Програма "Наука“ към Община Пловдив е да подкрепи научни и изследователски колективи, работещи по проекти за популяризиране на постиженията на науката - особено онези, които се случват в града под тепетата. Чрез нея ще се даде тласък на научните изследвания и иновации, които могат да имат практическо приложение и полза за живота в Община Пловдив, убедени са организаторите.