Психичните разстройства засягат милиони хора по света, като всяка година все повече и повече от тях търсят професионална помощ. Въпреки нарастващата информираност, съществуват множество социални пречки, които възпрепятстват тези пациенти и затрудняват тяхната социална интеграция.

В Клиниката по психиатрия към УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, гр. Пловдив се лекуват приблизително 750 пациенти годишно. Екипът от специалисти е квалифициран да работи с всички разновидности на психологията и психиатрията и да предоставя качествен диагностичен и терапевтичен процес. В Клиниката се лекуват пациенти с алкохолна болест, биполярно афективно разстройство, шизофрения и други психични заболявания. „Все повече хора с хранителни разстройства и зависимости се обръщат за съдействие и помощ към нашите специалисти. Психолозите ни се занимават с началните етапи на психологично консултиране, провеждане на кризисни интервенции, трудотерапия и психодиагностика. Благодарение на екипната работа се поставят основите за преработка на стигмата от психичното разстройство.“, коментира доц. д-р Златослав Арабаджиев, началник на Клиника по психиатрия.

Пациентите, които се лекуват в клиниката обикновено се насочват от общопрактикуващи лекари, амбулаторни специалисти, центрове за спешна медицинска помощ, след консултация със специалист от клиниката, както и по собствена или на своите близки преценка. 
Работещите специалисти предлагат висок професионализъм, етичност и морал при съхраняване на личната информация на пациентите. „Един от основните социални проблеми, с които се сблъскваме в съвременното общество, все още се основава на принципите на стигмата.“, добавя доц. Арабаджиев.

Векове наред образът на психиатрията остава обграден с недоразумения и предразсъдъци. В много култури и общества психичните проблеми са стигнали до равнището на табу, а хората, страдащи от тях, са били стигматизирани, изолирани или дори демонизирани. 
„Страхът е друг проблем, с който се сблъскваме. Поради липсата на разбиране и недостатъчна информация, много хора се страхуват от неизвестното, несъзнаваното, психичното и води до предразсъдъци като вярата, че всеки с психично заболяване е потенциално опасен. От своя страна, страхът и демонизацията се превръщат в стигма - мощен социален белег, който изолира, дискриминира и дискредитира пациентите.“, допълва доц. Арабаджиев. 

Много пациенти с психични заболявания избягват да търсят помощ или да говорят за своя проблем поради страх от осъждане, промяна в отношението или загуба на социални роли. Това пречи на хората да търсят навременна медицинска помощ и увеличава риска от допълнителни усложнения. На първо място, психичните разстройства не са резултат от личен избор или слабост на характера, а са реални, медицински състояния, които могат да засегнат всеки. Хората не трябва да се страхуват да потърсят помощ. Разговорите с тях и техните семейства могат да дадат ценен поглед в тяхната реалност. Личните истории могат да разрушат многобройните митове около психичното здраве и да помогнат на хората да разберат истинската същност на тези състояния.