Националната асоциация на децата и младите хора с диабет започна месеца за борба с диабета с конференция „20 години заедно. Как животът с диабет влияе на Вашето благосъстояние“, която се проведе в Пловдив. В нея се включиха водещи педиатри-ендокринолози, които представиха пред родители на деца с диабет най-новите изследвания за проследяването и иновативните технологии за непрекъснат мониторинг.
Според доц. д-р Радка Савова връщането към живота на нашите прабаби ще ни помогне да живеем без диабет. „Трябва да се върнем към ежедневието на бабите ни – с тяхната храна, с дистанцията от съвременната химия и начините за приготвяне на храна, пакетирана и пълна с Е-та и субстанции. Така ще живеем пълноценно. Препоръчително е храненето да е три пъти на ден с чиста храна, произведена от биопродукти“, каза доц. Савова, която е едно от светилата в българската диабетология. Тя препоръчва гозбите, познати от нашите баби, които са традиционни за българската кухня.
„Сензорите за постоянно глюкозно мониториране са мощна съвременна технология за подобряване на гликемичния контрол при деца и подрастващи със захарен диабет. Инсулиновите помпи допринасят допълнително за прецизиране на терапията, но и за улеснение на пациентите и подобрение качеството на живот и личната свобода. Технологиите изключително бързо напредват и сме в очакване на затворените системи и изкуствения панкреас“, посочи още доц. д-р Радка Савова. Становището й бе допълнено от доц. д-р Нарцис Калева, която е известен педиатър-детски ендокринолог. Според нея осигуряването на метаболитен контрол чрез съвременни технологии води до спокоен живот при децата с диабет тип 1. „Така наречената „closed-loop system“ – затворена бримка, включваща инсулинова помпа, сензор за постоянно измерване на кръвната захар и компютър, осигурява на пациентите на практика метаболитен контрол, близък до този на здрави деца – без нощни хипогликемии, без хипергликемии, водещи до хронични усложнения“, посочи доц. д-р Калева. Тя уточни, че физическата активност и спортът са задължителни при лечението на деца с диабет, но трябва да бъдат дозирани – ежедневни и по възможност по едно и също време на денонощието.
В края на конференцията треньорът по джудо Александър Христов от СК „Божилова – бойни спортове“ заедно с шестима джудисти с бъдеще в спорта демонстрираха техники, които помагат при самозащита и развиват физическата активност. „Ние чрез спорта се борим със заболяванията. Най-много инсулинови рецептори се намират в мускулите, затова препоръчвам на децата с диабет да се занимават с физически активности с висок интензитет, каквото е джудото. Те помагат да циркулира кръвта в организма, създават стабилен буфер да предотвратим здравословни проблеми. При нас тренират деца с диабет и сърдечно-съдови заболявания, които получават трансформация след тренировките, съчетавайки ги с осъзнато хранене. Нашият спорт е за всеки и обединява“, сподели младият треньор. Той провежда занимания по джудо заедно с известната шампионка Цветана Божилова, която е носител на медали от европейски и световни първенства, участник в две олимпиади и утвърдено име в спорта. В залата младежите успяха заедно с джудистите да потренират бойни техники и да научат някои основни принципи в джудото, които помагат във физическата активност и личностното развитие на спортуващите.
В рамките на двудневния форум, посветен на борбата с диабет, децата и младежите имаха възможността да проведат занимания с известния баскетболен треньор Тина Димитрова и със спортния коуч Нина Христозова, която ги ангажира в разнообразни активности. „Децата истински се забавляваха, окато родителите се информираха за новостите в профилактиката и лечението на диабет тип 1. Благодаря от сърце за подкрепата на Тина Димитрова и на Нина Христозова от „Нина спорт академия“, както и на новите ни приятели от джудо клуб „Божилова – бойни спортове“, които показаха, че спортистите са хора с големи сърца, отдадени на благородни каузи. Благодаря на Община Пловдив и Младежкия център – Пловдив. Сърдечна благодарност и на заместник-кмета на Пловдив Николай Бухалов, който поздрави участниците във форума, пожела успех на децата с диабет и никога да не се отказват да следват своите мечти“, коментира председателят на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет Елисавета Котова. Тя перифразира мнението на доц. Калева и на финала на форума заяви: „Вярвам, че ще дойде ден, когато диабетът ще е минало“.
По време на форума се представи първата и единствена платформа за подсладители Е-сладко.инфо, в която Националната асоциация на децата с диабет е партньор.
ХII-та конференция „20 години заедно. Как животът с диабет влияе на Вашето благосъстояние“ бе организирана от Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, в партньорство с Община Пловдив и Младежки център – Пловдив. Форумът е част от инициативите, посветени на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември.