На 7 и 8 ноември 2024 г. в Ректората на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ ще се състои поредното издание на Националната научна конференция с международно участие Паисиеви четения, организирана от Филологическия факултет, съобщи доц. д-р Красимира Чакърова – заместник-декан на Факултета.
Форумът се вписва в една утвърдена традиция, чието начало е поставено през далечната 1982 г. Той ще бъде открит на 7 ноември от 10.00 ч. в 10. аудитория. Заседанията в различните тематични секции, както и на кръглата маса „Предвъзраждане и Възраждане. Българите и другите, или за духовните мостове на Балканите“ ще се проведат в периода 13:30 – 17:30 ч., а някои от тях ще продължат и на следващия ден.
Общият брой на заявилите участие тази година докладчици е 127, като 16 души са от чуждестранни университети (в Полша, Чехия, Турция, Сърбия, Италия, Испания и Северна Македония); 57 са участниците от Пловдивския университет, а над 50 доклада ще бъдат изнесени от представители на други научни институции от България като Института за български език и Института за литература към Българската академия на науките, Софийския университет, Югозападния университет, Великотърновския университет, Шуменския университет, Нов български университет, Университета „Проф. Асен Златаров“ – Бургас, Медицинския университет – Пловдив, Медицинския университет – Варна, Аграрния университет – Пловдив, Академията на МВР, Тракийския университет – Стара Загора.
Откриването ще включва приветствия от доц. д-р Борян Янев – заместник-ректор на Пловдивския университет, и от декана на Филологическия факултет проф. д.ф.н. Константин Куцаров, както и представяне на томовете с доклади от миналогодишните четения от отговорния редактор на поредицата „Научни трудове на ПУ „Паисий Хилендарски“ – Филология“ – доц. д-р Юлиана Чакърова. Водещ на церемонията ще бъде доц. д-р Красимира Чакърова – заместник-декан на факултета.
Тази година докладчиците, студентите и гостите на конференцията и университета ще могат да се насладят на изложбата „Пловдив през обектива на първите фотографи“, събрани от Народна библиотека „Иван Вазов“. Информация за ценните фотографии ще дадат директорът и заместник-директорът на библиотеката – Димитър Минев и Антоанета Лесенска.
Участниците във форума ще имат и удоволствието да чуят пленарния доклад „Опит за реконтекстуализация на „Жестокият пръстен“ на проф. д.ф.н. Клео Протохристова – един от най-забележителните български литературоведи и дългогодишен преподавател в Пловдивския университет.
В края на първия конферентен ден ще бъдат представени юбилейният научен сборник „В лабиринта на словото“ в чест на проф. д.ф.н. Ваня Зидарова и монографията „Българският език и неговите диалекти през погледа на възрожденския книжовник“ от д-р Мария Мицкова.
На 7 ноември ще се проведе и международната научна конференция под надслов „Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки“ по случай 30-годишнината на Факултета по икономически и социални науки към Пловдивския университет, припомни доц. д-р Борян Янев – заместник-ректор на Университета.