Пловдивското читалище „Иван Вазов“ и Иван Тонев-Гърбача ще представят Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година. Той участва като носител на абаджийско-терзийския занаят, изработвайки ръчно български народни носии за певци и музиканти, за участници в исторически възстановки, за филмови и театрални продукции.

В областната комисия постъпиха три кандидатури, които бяха разгледани детайлно и внимателно. Бяха взети под внимание всички критерии на системата и документите, които се изискват при подготовката на формулярите. Членовете й бяха единодушни, че при сериозната конкуренция на претенденти от всяка една от 28-те области в страната, е важно да се излезе с кандидатурата, която отговаря на всички критерии на Националната система и тази кандидатура е на Иван Тонев-Гърбача

През периода на Възраждането Пловдив е бил център на абаджийско-терзийския занаят, за което има достатъчно исторически факти. Затова и най-често срещаните фамилии тогава били Абаджиеви и Терзиеви. След Освобождението той се изучавал и практикувал в Занаятчийското училище в Пловдив до 9 септември 1944 г. В последните години се забелязва засилен интерес към българския фолклор и етнографското наследство. Иван Тонев-Гърбача упражнява този занаят в автентичния му вариант на шиене, с използването на инструментите и платовете, характерни за епохата на Възраждането.

Предстои националната комисия да обсъди излъчените областни кандидатури и да направи предложение за вписването на избраните нови елементи в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство.

Номинациите се координират от Министерството на културата, Института за фолклор при БАН и се реализира със съдействието на Националната комисия на ЮНЕСКО в България.

Процедурата се състои от два етапа – областен и национален. Право на номинации имат народните читалища, общински, регионални и държавни музеи и юридически лица с нестопанска цел с предмет на дейност в областта на нематериалното културно наследство. Съгласно статута на процедурата, предлаганите кандидатури трябва да представят дейности и умения/елементи от сферите на нематериалното културно наследство като – традиционни обреди и празници, традиционно пеене и свирене; разказване, детски игри, занаяти и поминъци и др.