Домът на културата „Борис Христов“ ще бъде осветен в синьо за Световния ден за борба с диабета. Инициативата  е на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет и община Пловдив. Осветяването на емблематичната сграда е ярък знак за подкрепа и солидарност към хората с диабет и възможност обществото да се запознае с начините за борба срещу т. нар. „социална болест“ и да се ангажира с каузата.

14 ноември е обявен за Световен ден на борбата с диабета на 20 декември 2006 година от Общото събрание на ООН, което приема Резолюция. В рамките на този ден в света се организират стотици инициативи, сред които осветяване в синьо на емблематични сгради, културни и туристически забележителности. Тази година темата за Световния ден за борба с диабета е „Премахване на бариерите, преодоляване на пропуските“. Осветяването в синьо на емблематичната пловдивска сграда с логото на НАДД ще бъде споделено наред със снимки от над 200 страни по света. Така, кътче от нашия прекрасен древен и вечен град ще бъде видяно от много хора от цял свят, които ще се възхитят от красотата му.
„По този начин всички ние ще покажем, че Пловдив е град, в който се грижим за всеки един член на обществото, независимо от предизвикателствата, пред които се изправя. В основата е нашият ангажимент за намаляване на риска от диабет и гарантиране, че всички хора, които са диагностицирани, имат достъп до достъпно и качествено лечение и грижи“, коментира председателят на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет. Тя уточни, че още в първите дни на ноември заедно с Община Пловдив и Младежки център – Пловдив са стартирали инициативи за борба с диабета, като първата от тях е XII-та национална конференция „Как животът с диабет влияе на Вашето благосъстояние“. През месеца са организирани „отворени врати“ в различни градове на страната, на които се провеждат скрининги и разяснителни кампании в детски градини, училища и сред обществото.  
14 ноември не е просто дата в календара, а символ на надежда и единство за всички нас. Децата и младите хора, живеещи с диабет, ежедневно се изправят пред предизвикателства, и именно в моменти като този, когато общността ни се обединява, ние можем да им покажем, че не са сами. 

14 ноември е обявен за Световен ден за борба с диабета и се чества всяка година от 1991 година насам под егидата на Международната здравна организация. С резолюция 61/225 от 2006 г. на ООН той е ден, наблюдаван от ООН. Изборът на датата не е случаен, тъй като това е рожденият ден на Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлс Бест прави епохалното откритие на инсулина при лечението на захарния диабет. Според статистиката на международната диабетна федерация IDF, хората, живеещи с диабет в световен мащаб са близо 500 милиона души. Очаква се до 2030 г. техният брой да нарасне до 578 милиона или всеки десети човек. По данни на IDF всеки втори случай на диабет е недиагностициран. В България диабетиците са над 500 000 като 40% дори не знаят, че страдат от заболяването. Около 2000 са децата с регистриран диабет тип 1 у нас. Данните сочат, че диабетът е един от най-масовите здравословни проблеми на човечеството и често се определя като „социална болест“.