
На 25 ноември- Международният ден за елиминиране на насилието над жени, в Пловдив ще се проведе протестното шествие „Нито една повече!“. То е организирано от колектива „Феминистки мобилизации“, Общностен център „Поглед“ от Пловдив и неформалната инициатива „Люта Хала“. Всички участници са доброволци и граждани на града, които организират всяка година протестите за превенция правата на жените и други уязвими групи хора.
Протестът на 25.11.2024 ще започне в 18:00 ч. пред Централна поща и ще завърши около 20:00 ч. на площад Римски стадион. Ще има речи на организаторите, огнено шоу от доброволци и инсталация с дамски обувки, символизиращи убитите до момента жени, за които знаем само от медиите.
*Подобни мероприятия ще се проведат и в други градове в България по същото време - София, Варна, Стара Загора, Габрово и Велико Търново!
25-ти ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието над жени с Резолюция 54/134 на Общото събрание на ООН през 1999 г. Отделни активисти и организации отбелязват деня още през 80-те години на 20 век. Той е свързан с убийството на трите сестри Мирабал от диктатора Трухильо в Доминиканската република на 25.11.1960г.
В България статистиките за насилие и убийства на жени и други уязвими хора остават ужасяващи. От началото на годината 18 жени са убити от мъже при случаи на родово и домашно насилие – това са само регистрираните случаи в медиите! За други жени всяка седмица четем, че са бити и нарязани с остри предмети, често пред децата им! Домашното насилие и фемицидът продължават да са недостатъчно адресирани от държавата. Ужасяващите новини, които чуваме всяка седмица, и липсата на ефективни институционални мерки изискват спешни действия!
Организаторите на шествието настояват за:
Защита за всяка жертва на домашно насилие – независимо от тяхната раса, етнос, възраст, джендърна идентичност, сексуална ориентация, религия, националност или икономически статус!
Край на институционалното насилие над трансжените и ЛГБТИ+ хората в България!
Кризисни и консултативни центрове за пострадали от насилие хора във всяка област на страната!
Официална статистика за джендърното (родовото) насилие, включително информация за отношенията между насилниците и жертвите!
Въвеждане на задължително сексуално образование в училищата като превенция срещу насилие и информиране за правата на хората!
Дефиниции за фемицид, джендърно насилие и престъпления от омраза в Наказателния кодекс!
Признаване на психологическото и икономическото насилие като престъпления в НК!
Постоянна гласност и превантивни политики срещу насилието - предотвратяване на престъпленията чрез социални и образователни политики всеки ден!