Православната църква е една. Това заяви Патриарх Даниил при посещението си в Ресиловския манастир "Покров Богородичен", съобщава БНТ.

Той подчерта, че според правилата на църквата на едно място, на една канонична територия, не може да има две православни църкви.

По негови думи в Закона за вероизповеданията ясно е записано, че в България традиционното вероизповедание е източно православие и изразител на това вероизповедание е Българската православна църква, Българската патриаршия.

Патриарх Даниил изрази учудване от решението на Върховния касационен съд и припомни, че още през 2012 г. при опит за регистрация съдът се е обърнал към Дирекция по вероизповеданията, която е поискала експертно становище от Светия синод.

"Съдът е имал възможност да се запознае с това становище, в което се казва, че не може да се подходи в този случай, както с търговските дружества, защото с малка разлика в наименованието на дружеството да се регистрира ново такова дружество. В случая се получава смесване на юридически лица", обясни патриарх Даниил. Той изтъкна, че Българската православна църква по закон е неразривно свързана с Едната свята съборна Апостолска църква, тоест тя е в общение с останалите поместни православни църкви, което е условие една църква да бъде православна.

С това решение сякаш се връщаме години назад, предупреди той.

"Защото, когато се създаде разколът, Българската православна църква изстрада това да обясни пред държавата, че православна църква може да бъде тази, която е в общение с останалите православни църкви. Затова беше свикан Всеправославният събор през 1998 г.", поясни патриархът.

Той изрази недоумение защо, как и откъде накъде е взето това решение.

За решението на ВКС, постановено на 16 декември, стана ясно преди дни от медийни публикации. С него се решава окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Основната й характеристика е, че не приема промяната на църковния календар от 1968 г. и продължава да спазва Юлианския календар.