Сто осемдесет и четири жители на община "Марица", които са включени в услугата „Грижа в дома“, получиха подаръци за коледно-новогодишните празници. Експерти от администрацията доставиха на хората проходилки, патерици, бастуни, спално бельо, хигиенни материали, здравни и козметични продукти.

„Нашата община е социално отговорна и предлага ключова услуга за жители, които са трудноподвижни и самотно живеещи чрез иновативния ни проект „Грижа в дома“. Екипът ни от няколко години обследва потребностите на хората с увреждания, за да реагира адекватно на нуждите им и да им предостави здравни грижи. Хората са снабдени с дигитална гривна, която дава SОS сигнал при появата на здравословен проблем“, коментира кметът Димитър Иванов. Той уточни, че революционната технология, която първа в страната приложи община "Марица", дава възможност не само да се констатира здравословен проблем на хора с увреждания, но и да заведе до домовете на нуждаещите се квалифицирани лекари-специалисти – кардиолози, невролози, хирурзи, рехабилитатори, офталмолози, психотерапевти и други. 
 „Поставените дигитални гривни упражняват контрол на здравния статус на хората с увреждания. Чрез тях се измерва кръвното налягане, пулса и температурата на всеки 4 часа. Данните се записват и се използват от лекарите, които екипите ни водят до дома на всеки потребител на услугата. Допълнително устройството подава сигнал SOS при падане на пациента на земята и локализира местонахождението му. В домашна среда лекарите-специалисти извършват прегледи, диагностицират състоянието на хората и им назначават терапия. Благодарността в очите им ни дават сили да продължим да търсим ефективни и иновативни подходи да помагаме да преодоляват дефицитите и социалната изолация, да подобряваме качеството им на живот“, заяви директорът на дирекция „Програми и проекти“ Соня Кунева. Според нея здравният компонент на интегрираната услуга е максимално ефективен, защото контролът на здравния статус, медицинските консултации, психологическата подкрепа и мероприятията за превенция на здравето са обвързани в цялостна здравна грижа, в съответствие с индивидуалните потребности на хората. И по този начин се спасяват човешки животи. 
Преди празниците 80-годишната Зоя Величкова бе посетена от хирурга д-р Христо Петров, който направи следоперативен преглед. Преди месец, когато отива в дома на възрастната жена, тя е с криза и своевременно я насочва към болнично лечение, където я оперират по спешност. „Бог го изпрати в този момент, когато имах нужда. Благодаря му от сърце и му пожелавам да е жив и здрав, да има успехи занапред. Тази услуга е изключително необходима за възрастни и самотни хора“, сподели баба Зоя. Тя допълни, че е благодарна на всички лекари, които я посещават и на служителите на община "Марица". Сред щастливите пациенти на д-р Петров е и Борис Пушков, който от години има диабет и също е бил спасен от хирурга след домашно посещение. „Много съм щастлив, че д-р Петров спаси крака ми от ампутация. Той ми предложи терапия с негативно налягане и постави микрополисна гъба, благодарение на които не ми отстраниха крайниците“, каза мъжът от Маноле. 
90-годишната Стойна Костова е сред редовно посещаваните пациенти от лекари-специалисти. Преди празниците тя получи ново бастунче, козметични и хранителни продукти от Община Марица и сподели, че искрено се надява услугата „Грижа в дома“ да продължи да помага на хората. 
„Община "Марица" подкрепи 184 свои жители с ключовата услуга „Грижа в дома“ през последните 19 месеца. Радваме се, че примерът на работата на нашия екип бе заимстван и от няколко общини в страната, които поставиха дигитални гривни на свои жители, даващи информация за здравния им статус“, подчерта заместник-кметът Гергана Титюкова, която заедно с екипа си разработва проекти и с ангажимент към социалната политика. „Този проект е с висока обществена значимост и трябваше да бъде продължен с подкрепата на социалното министерство. За съжаление, не бе одобрено предложението ни и от 2025 година от социална услуга ще могат да се възползват по-малко от 60 жители на общината, които се нуждаят от здравни грижи. Но благодарение на нашия пример, в цялата страна от 2025 година стартира нова процедура „Иновативни здравно-социални услуги“, която ще даде възможност на всички общини да приложат добрите практики на Община Марица за модерна и ефективна здравна грижа към хората от уязвимите групи“, поясни Гергана Титюкова.
Проектът „Грижа в дома“ е финансиран от Програмата за развитие на човешките ресурси 2021 – 2027.