В Техническия университет – филиал Пловдив има специална учебна зала. Там се пазят най-добрите студентски разработки, създадени с обемен 3D принтер. Какво има тук? Пазят се макети на самоходната кола на Леонардо да Винчи, на Червената църква край Перущица, на колонадата от Форума на Филипопол, на камбанария в Плаковския манастир, съградена от Колю Фичето и още и още. Кой запалва бъдещите инженери да възстановяват исторически паметници? Студентите натрупват достатъчно знания за тези разработки едва в четвърти курс - обяснява проф. Петя Павлова, която им преподава дисциплините „Компютърно зрение“ и „3D моделиране и печат“. Ето какво разказа самата тя: „Младите ни колеги имат голям интерес към дисциплината „3D моделиране и печат“. Защото им позволява да проявят творчество и да видят краен резултат от работата си. Освен това – научават се да използват едно от последните въведени като компютърна периферия устройства, каквото е 3D принтера. Искаха точно в тази дисциплина да направят дипломните си работи и трябваше да им дадем нещо, което има смисъл да бъде направено, като дава възможност и да покажат познаването на компютърните технологии и това, което стои зад софтуерните инструменти. Целта бе възстановяване на сградите от руини. Студентите правят модели на сгради, които реално не съществуват, а има запазени само части от тях и представи за сградата. Например, при възстановка на сграда от определен период, ние знаем че по това време строителите са имали и определени начин на изграждане и материали, с които са разполагали. Избирали сме исторически обекти из цялата страна. Имаме възстановка на църква, която е в Пернишко. Студент направи възстановка на камбанарията в Плаковския манастир, градена е от Кольо Фичето. Издирихме скицата, по която е строена. Ние направихме малко по-раздвижен модел, който демонстрира вида на сградата отвън и отвътре. От базиликата в село Оногур, Добричко са останали само руини и хипотетична схема, от които възстановявахме модел на цялата сграда.“

Макар че студентите, които са направили своите обемни модели на архитектурни ценности от вековете вече са в четвърти курс, това не значи, че им е било лесно. Главен асистент Иван Мараджиев от катедра „Електроника“ на Техническия университет – филиал Пловдив помага на бъдещите инженери да се справят с амбициозните си дипломни работи. С него те изучават работата на 3D печатащите устройства, които в университета са четири – три работят с термопластични материали и един – с метали. И все пак какви затруднения срещат студентите в подготовката на своите 3D модели? Главен асистент Иван Мараджиев обяснява: „Първоначалното затруднение идва с намирането на скиците, чертежите или дори рисунките на историческа сграда, която е полуразрушена или дори липсва. Другото затруднение е да се изчисли първоначален размер на частта от цялото, за да се направи след това пропорцията. Свързано е с контакти с музеи, архиви. Другите затруднения идват от самото начертаване на модела. Да вземем пример с една колона от филипополския форум. На нея има доста детайли, които трябва да се изчертаят, след което да се съобрази режимът на печат и размерът на обекта, така че тези детайли да присъстват в 3D модела. Най-малко трудности студентите имат със самото отпечатване. След като направят един обект, те вече свикват да работят с технологията. Често самото отпечатване става на части, които после се сглобяват. Такъв е моделът със самодвижещата се кола на Леонардо. При нея се отпечатват поотделно движещите се части и след това се сглобяват.“


= Как се прави =


Инженер Мирослав Пайталов защити дипломната си работа с модел - реставрация на колонадата на Форума на Филипопол. Идеята му предлага професор Петя Павлова. Допаднала му, защото можел да покаже възможностите на съвременните технологии и своите умения да работя с тях. „ Исках да представя Форума по един по-интересен начин на хората, които ще видят макета. Като основен информационен материал за модела използвах скицата, която се намира пред самата колонада. Скицата обаче не е обемна. Затова добих информация и от други исторически източници. Освен това скицата е разрез, но не на цялата колонада. Така че, за да се получи триизмерния обект, трябваше да използвам и технически софтуер. Достави ми удоволствие това, че моята дипломна работа в някаква степен допринася за културното развитие на моя град, защото дадох по-интересен начин да видим разкопките.“ - споделя Мирослав Пайталов.

Инженер Михаела Червенакова избира за дипломния си проект да изработи 3D модел на Червената църква край Перущица. Темата й предлага нейният преподавател гл. ас. Иван Мараджиев. „Ходих доста пъти на място до останките на самата църква като търсех информация за детайли, размери, цветове. Взех размерите и направих схема в мащаб, който ми позволяваше да я отпечатам на университетския обемен принтер. При защитата на дипломната ми работа предадох за оценка два модела на Червената църква, които направих на два различни принтера. Външно те се различават по размер и по цвят – единият е в черно, а другият – в бяло. Когато готвих дипломната си работа единствената ми трудност беше в оразмеряването, тъй като е сложно да се намери размера на всеки един детайл, а ако го няма – да се изчисли. Отне ми доста време да подготвя проекта. Накрая получих висока оценка за труда си.“ - заключи инж. Михаела Червенакова.