На 28 януари – вторник, от 18:00 ч. във фоайе „Изкуствотека“ на НБ „Иван Вазов“ ще се проведе четвъртото издание на цикъла "Литературни срещи в Библиотеката".
Ще бъде представена книгата на Александър Кьосев „Вера и далавера“, издание на ИК „Колибри“. Както сам пише в предговора авторът, „тази книга няма научен характер. Тя обхваща разнообразни публицистични и есеистични текстове, писани по различни поводи в периода 2000–2023 г.“ 
„Есета и анализи, простотии и разкази“ е подзаглавието на сборника. За него ще говорят Младен Влашки и Вероника Келбечева, която ще бъде модератор на срещата.  
По време на събитието ще бъдат четени откъси от книгата.
Из предговора: 
„Като цяло се получи шарения, която не успях докрай да подредя въпреки всички усилия.  Но може би историята на последните 20-25 години, т.нар. „преход“, е такава, разнопосочна и фрагментарна, преди да я стегнат в менгемето си Големите разкази. И дали пък не е вярно, че само чрез хаоса можем да се доближим до някаква обща картина  на безумното out of joint време, в което живяхме? Така се утешавах, че книгата може да се чете като лична история на прехода, надявах се, че се получи синтез  от само себе си, но май такъв не се е получил. Упорствах обаче, редях и подреждах, пренареждах и разбърквах есетата. В един момент си казах – всъщност нека призная, – доста от тези фрагменти просто си ги обичам и суетно искам да ги спася от забрава – затова, напук на хаоса, ще ги туря в книжно тяло. Дано бъдат така опазени и да забавляват с лакардиите си любознателните младежи. Може би те ще открият в тях повече връзки отколкото аз, и дай боже, ще разчетат някаква обща фигура , вписана в този живот, дето го живяхме, каквато аз не можах да открия“.

Александър Кьосев е професор по история на модерната култура. Изследователските му интереси обхващат културната история на тоталитаризма и прехода, теория и история на четенето и визуалната култура на града. Издал е четири книги на български език, бил е ръководител и редактор на колективни изследвания, негови научни статии са превеждани на почти всички европейски езици. Директор на Културния център на Софийския университет.