На тържествена церемония в Пловдив бяха обявени имената на победителитен в областния етап от Националния конкурс „Пожарникар на годината- 2024“. Ръководството и личния състав на дирекцията изпрати една тежка и динамична година- с отработени 6 408 произшествия с 3 726 пожара и 1208 аварийно- спасителни и помощни операции. Екипите на районните служби: Първа, Втора, Трета, Четвърта, Стамболийски, Карлово, Асеновград, Първомай,Хисаря, Раковски, Садово, участъците в Съединение и Лъки, секторите СОД и Летище Пловдив, работиха всеотдайно- така, както налагат правилата на професията, като всеки един от колегите имаше личен принос със своя човешки потенциал. Наградите на 30-тото издание на конкурса връчи ст. комисар Васил Димов- директор на РДПБЗН Пловдив.
В раздел "Пожарогасителна дейност" победител стана главен инспектор Димитър Тодоров Бришимов – началник сектор „Пожарогасителна и спасителна дейност“ в РДПБЗН Пловдив. През изминалата година общата организация за ликвидирането на регистрираните произшествия в областта бе създадена от гл. инспектор Димитър Бришимов, който участваше лично в тяхното ръководството. При по- мащабните и дълго продължили пожари той създаваше организация, налагаща обявяването на бедствено положение.: Пожар в горски фонд на с. Розовец, пожар в с. Михилци, община Хисаря; с. Песнопой и с. Иван Вазово, пожарът във вилна зона на с. Отец Паисиево, огнената стихия обхванала немалка площ от Национален парк „Централен Балкан“, м. Беклемето- пожари, продължили повече от 3 денонощия.
С професионализъм и компетентност, както и възможност за координиране на властите, Бришимов участва активно и в погасяването на пожара на сметището на с. Цалапица. Той създаде организация за извършване на обучение на нови членове на доброволни формирования към общини Пловдив и Карлово, както и „Аварийно спасяване Пловдив“. За дейността си гл. инспектор Димитър Бришимов получи отличието „Почетен знак“ от Президента на РБългария през 2024 г.
Победител в раздел "Спасителна дейност" стана мл. експерт Тодор Стефанов Тодоров – началник на дежурна смяна в група „Пожарогасителна и спасителна дейност“ на 04 РСПБЗН Пловдив. През изминалата година той е участвал в ликвидирането на 143 произшествия и голям брой пожаро-тактически занятия със състава от дежурните смени. По-характерно произшествие, в ликвидирането на което проявява хладнокръвие и висок професионализъм е пожарът на 28.06.2024 г. в с. Крумово, с горящи селскостопански постройки. При силно развития пожар е пострадал собственик на имота, който благодарение на бързите действия на екипите под ръководството на мл. експерт Тодоров е изведен от опасната зона на пожара, като му е оказана неотложна помощ до пристигането на ЦСМП. Многократно е награждаван за своята всеотдайна работа, но сега за първи път става носител на наградата Пожарникар на годината 2024.
Победител в раздел "Контролна дейност" стана Евелина Антимова Балталиева – инспектор в група „Държавен противопожарен контрол и превантивна дейност“ на 01 РСПБЗН Пловдив. Служител с отлична подготовка и познания на строително-техническите правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар, прилагани в новото строителство. Обслужва един от най- натоварените райони на Дирекцията. Анализира причините и условията за възникване и разпространение на пожари и предлага мерки за тяхното предотвратяване. Участва в разработването на нормативните документи по направление на държавен противопожарен контрол. През изминалата година е извършила множество комплексни, контролни проверки, както и проверки за контрол на мероприятията. Първенец е при осъществяване на контрол в новостроящите се обекти в обслужвания от нея участък. Въпреки натовареното ежедневие работи и с младежките противопожарни отряди „Млад огнеборец“.
Победител в раздел " Превантивна дейност" стана инспектор Кузман Ташев Дерменджиев – инспектор в група „Държавен противопожарен контрол и превантивна дейност“ на Трета РСПБЗН, който се отличава със своята инициативност, отговорност и отдаденост, посветени на превенцията сред населението. Неговият принос за повишаване на пожарната безопасност и защита на населението има сериозен обществен отзвук с организираните обучения и консултации за пенсионери, изнесените образователни програми пред ученици, активна работа с кметовете на местни общини и кметове в региона за укрепване на превантивните мерки срещу пожари, редица беседи за правилната употреба на отоплителни уреди през есенно-зимен и пролетно-летен сезони, по време на жътвената кампания и др. Той проведе множество занятия по пожарна безопасност в големи производствени обектина сочени към повишаване знанията за пожарната безопасност сред служителите.
Инспектор Дерменджиев има ключова роля в създаването и обучението на младежките противопожарни отряди в региона. Той е активно ангажиран в подготовката на отбори от подрастващи, които получават теоретични знания, така и практическо обучение по пожарната безопасност. Ръководеният от него отбор многократно извоюва титлата областен първенец в проведените областни състезания на младежките противопожарни отряди „Млад огнеборец“ и е в първите 10 отбора на републиканско състезание.
В раздел "Комплексен победител" стана инспектор Радомир Емилов Еремийски – инспектор ЗН в група „Оперативен център“ на сектор „Пожарогасителна и спасителна дейност“. Един млад, но вече опитен кадър, с отлична теоретична и практическа подготовка. Изпитанията пред него бяха през периода май- август миналата година, когато нямаше встъпил на длъжност началник на РСПБЗН Хисаря. Именно в този пожароопасен период възникнаха масови пожари в района на действие на службата, които предизвикаха широк обществен отзвук. Радомир Еремийски участва в пожар с преки материални загуби в землищата на с. Песнопой и с. Михайлци; пожар в с. Отец Паисиево – при комуникацията си със служители на полицейския участък той ги съветва да потърсят контакт с всички обитатели във вилната зона, застрашена от пожари с цел да ги информират за създалата се застрашаваща здравето им обстановка и да бъдат в готовност при евентуална необходимост от евакуация. Гасителните действия продължиха 5 дни. Еремийски участва активно, гасейки и ръководейки гасителните действия във всеки един от дните и остава на терен докато пожарът не бива ликвидиран. Отличи се с професионализъм при организация на работата с поверените му екипи от пожарната безопасност и където, доброволни формирования и военнослужещи.
Награда за принос в развитието на пожарната безопасност и защитата на населението в РБългария и издигане престижа на професията на пожарникарите бе връчена на Таня Костадинова – говорител и ст. експерт в сектор „Административен“ РДПБЗН Пловдив. Тя успя да покаже лицата на огнеборците, които остават скрити зад предпазната маска. Води линията на създаване на добри новини, свързани с работата на- както ги нарича тя- ТИХИТЕ ГЕРОИ. Разказва историята на Достойните сред нас – онези, които са отдали живота си за пожарното дело и излизат в заслужен отдих поради пенсиониране. Като говорител не само съобщава новините за произшествията, но и разказва интересни истории от живота Въздействащите и фотографии и текстове, намират място в медиите. За нея няма почивен ден- участва и отразява кампании, инициативи, събития. Запечатва моментите на чисти и зареждащи срещи с деца, част от ежедневната подготовка на колегите си, популяризира успехите им в областта на спорта. С нейния глас са озвучени съвети и посланията за кампаниите ни по националното радио, а грижата към живота и спокойствието на хората достига до всички от визии на билбордове и LED екрани в града.
В края на церемонията за съществен принос и лична ангажираност в борбата с бедствията и пожарите на територията на областта и съседните общини бяха отличени и партньорите на дирекцията-областният управител проф. д-р Христина Янчева и Костадин Димитров- кмет на община Пловдив. В периода юли – ноември в качеството й на ръководител на Областния кризисен щаб една силна жена ръководеше безупречно координацията на отговорните институции при овладяването и потушаването на мащабните горски пожари на територията на общините Хисаря (с. Иван Вазово), Калояново (с. Отец Паисиево) и Община Карлово (резерват „Стенето“). Областният кризисен щаб работеше в постоянна координация с директорите на РДПБЗН-Пловдив, РИОСВ-Пловдив, РЗИ-Пловдив и ОДМВР – Пловдив, кметове на засегнатите общини, командирите на военните формирования на територията на областта, организира подпомагането на професионалните екипи на пожарната с подкрепа от военните формирования, горските служители, местната власт и доброволните формирования. Благодарение на координирано взаимодействие между всички институции и активната подкрепа на медиите, кризисните ситуации бяха преодолени в изключително кратки срокове, без човешки жертви и минимални щети за населението.
ЗА принос към осигураване на пожарната безопасност на населението на Пловдивска област бе отличен и Костадин Димитров- кмет на община Пловдив, който доказа своята лична ангажираност и професионална ефективност в подкрепа на дейността на служителите на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ по време на критичните месеци на 2024 година. Не може да остане незабелязан неговият принос за успешното овладяване на тези извънредни ситуации като ръководител и партньор. Той бе на терен, заедно с директора на Пожарната, огнеборците и длъжностните лица от Оперативния щаб. В критичните моменти, когато всяка минута беше от значение, общинските предприятия „Чистота“ и „Градини и паркове“ под ръководството на Костадин Димитров заедно със заместник-кмета Иван Стоянов бяха осигурени водоноски с вода, които изиграха решаваща роля за овладяването на огнищата- особено в по- малки общини с дефицит в тази област. Доброволците от Доброволно формирование „Пловдив 112“, които са под ръководството на Община Пловдив, също бяха на първа линия и активно се включиха в гасителните дейности в съседни населени места, изправени пред криза. Костадин Димитров сформираше и пренасочваше екипи с доброволци от община Пловдив към по- малки общини, като със своите организационни умения и управленски решения, демонстрира отлична координация между общината и пожарните служби, доказвайки ефективността на една доброволна структура, създадена и поддържана с подкрепа на местната власт. С личното настояване и ангажимент на Костадин Димитров големи фирми от региона също се включиха в потушаването на пожарите, предоставяйки техника и ресурси. Това беше пореден пример за способността му да обединява усилията на местната власт, бизнеса и гражданите в името на опазване живота, здравето и имуществото на гражданите. С дествията си той показва, че когато институциите, бизнесът и гражданите работят заедно и с отдаденост, могат да бъдат преодолени и най-големите предизвикателства. Благодарение на съвместните усилия, заедно успяхме да повишим капацитета на действията си в Единната спасителна система, насочени към опазването на обществения ресурс и сигурността на населението на област Пловдив.