Община Пловдив разкри пет центъра за настаняване от семеен тип и едно защитено жилище. Те са построени по социален проект на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Това обявиха днес заместник-кметовете на града Георги Титюков и Димитър Кацарски.
Проектът „Да приемем всяко едно дете” е реализиран по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Да не изоставяме нито едно дете” Компонент 2: Разкриване на социални услуги в общността, който се осъществява в рамките на сключен договор, по който Община Пловдив е бенефициент.
Разработили сме проекта в съответствие с главната цел на националната стратегия ”Визия за деинституционализация на децата в Република България” за гарантиране правото на децата и младежите на семейна среда и на достъп до качествена грижа и услуги според индивидуалните им потребности, посочи заместник-кметът по социални дейности на общината Георги Титюков.
Чрез проекта се гарантира правото на децата и младежите на семейна среда и на достъп до качествени грижи и услуги, според техните индивидуални потребрости. С помощта на средства, отпуснати от ОП "Регионално развитие" са построени пет центъра. Два от тях се намират в жк "Тракия", и по един на ул. "Лъджене" № 9, на ули. "Липник" №5, на ул. "Богомил" № 110 и на ул ""Лазар Маринчешки" № 18.
Целевите групи в новоразкритите услуги са деца и младежи с увреждания, настанени в специализираните институции и в домовете за медико-социални грижи. Основната цел на услугата "Защитено жилище" е осъществяване на подготовка за самостоятелен живот и ресоциализация на младежи, напускащи институциите. В Пловдив тази услуга ще ползват общо 74 места. Проектът е на стойност 3 100 000 лева. От следващата година той ще се финансира от държавата чрез делегиран бюджет.