До лятото на 2015 г. Община Пловдив ще върне автентичния вид на Цар Симеоновата градина с минимална намеса в парковата среда. Предвидено е възстановяване на архитектурни елементи от 1936 година, сред които са Централният павилион и фонтанът на Деметра, като се запазят ценни дървесни видове, тревни и цветни партери, настилки и инфраструктура, които са в добро състояние.
Реновирането и модернизирането ще се извършат в рамките на проекта „Изграждане на зелена и достъпна градска среда в град Пловдив“. Той се изпълнява по Договор № BG161PO001/1.4-09/2012/005 по Оперативна програма „Регионално развитие”, а общата му стойност е 11 098 749,91 лв. От тази сума 4 750 000,00 лева са безвъзмездна финансова помощ, а 250 000 лева – задължителния финансов приност от Община Пловдив. По проекта е определено и допустимо допълнително финансиране от страна на общината в размер на 2 408 859,01 лв., предназначен за водните съоръжения – фонтани, езера и др.
Това съобщи днес по време на пресконференция за старта на проекта неговият ръководител Димитър Кацарски, зам.-кмет по дейност „Общинска собственост, устройство на територията, строителство и инвестиции” в Община Пловдив. От създаването на Цар Симеоновата градина през 1892 г. никога досега не е правен друг проект за нейното възстановяване и поддържане, подчерта той. Зам.-кметът припомни, че всички промени или ремонти оттогава досега са били без определена концепция или следване на идеята на създателя на парка – княжеският градинар от швейцарски произход Люсиен Шевалас.
Дейностите са разделени в три процедури, същинското обновяване на градината е първата от тях. То ще включва възстановяването на Централния павилион от 1936 г., в който се предполага, че в почивните дни е свирил военен оркестър. Според архивни фотоматериали и исторически сведения съоръжението е било разположено близо до българския павилион на изложението.
Проектът предвижда през Централния павилион да се преминава свободно, под озеленена пергола във вид на арка. Цялостното архитектурно оформяне е подчинено на духа на Първото българско изложение от 1892 г., което е и причина за създаването на парк „Цар Симеонова градина“. В онази епоха едно от основните изисквания било изложбените павилиони да бъдат разположени в градинска среда.
Предстои подмяна на осветителните тела и изграждане на автоматична поливна система в цялата градина. След като бъде засадена и нова растителност, зелените площи в парка ще се увеличават с 3 декара, разказа Кацарски.
Голямото езеро ще се доближи максимално да своя някогашен първообраз, но ще представя и съвсем нов и модерен мултимедиен аудио-видео спектакъл. С естествени павета предстои да бъде възстановена алейната мрежа около фонтана „Деметра“. В него и в останалите фонтани в градината водата ще се поддържа бистра благодарение на модерни пречиствателни инсталации, обясни Кацарски.
„Деметра” е произведение на италианския скулптор Арналдо Дзоки. Фигурата на богинята е изпълнена по специфична технология в края на 19-и век – лят чугун. В момента обаче състоянието й не позволява реставрация, защото корозията е повсеместна, а липсват и детайли от композицията. По мнение на специалисти реставрацията е невъзможна, тъй като конструкцията на фигурата е нарушена. Затова ще бъде изработено бронзово копие, оригиналът ще бъде изложен в музей, уточни зам.- кметът.
Основна реконструкция ще се извърши и на малките езера „Жабките”, които са разположени от двете страни на главната алея. Състоянието им в момента не позволява пълнене и пречистване на воден обем. Езерото с рибките ще се сдобие с нова хидроизолационна система и специална пречиствателна инсталация, за да се създаде естествена среда за живот на различните видове риби. При езерото с мечката, което е в добро състояние и с изцяло подменена хидроизолация, проектът предвижда нова облицовка по бордовете, нова настилка около него, идентична с тази в предната част на съоръжението, с два нови къта за сядане.
Очакванията са, че положително повлияни от проекта ще бъдат 73 464 жители на централната част на Пловдив. От тях приблизително 14 хил. са деца от 0 до 12-годишна възраст, които ще ползват новите площадки. Около 8 хил. жени в майчинство ще придружават децата си, а близо 9400 лица с физически увреждания ще имат подобрен достъп до градската архитектурна среда. В средносрочен план проектът ще окаже положително въздействие върху 338 153 жители на Община Пловдив и 600 000 души годишно – посетители на града, смята Кацарски.