
Училища от цяла България се включват в ученическия конкурс "Млади изследователи 2025, който Университетът по хранителни технологии –Пловдив, организира на 11 април с подкрепата на Национална програма „Образование с наука“ на МОН.
От 10,30 ч. тогава ще се проведе и Денят на отворените врати. В двора на висшето училище ще бъдат разположени шатри, където студенти ще демонстрират нови решения в областта на зелените технологии и роботиката. Бъдещите висшисти ще представят на посетителите последните тенденции в областта на хранителната индустрия, безотпадните технологии, здравословните храни и напитки. Любителите на натуралната козметика ще имат възможността да тестват нови био козметични продукти, разработени в практическите занятия.
До 15 часа гостите на събитието ще имат възможността да дегустират храни и напитки, а учениците могат да посетят избрани от тях лаборатории, зали и учебно – производствени бази, за да изберат къде и как да продължат образованието си.
На 5 април участниците в деветте направления на конкурса "Млади изследователи 2025" трябва да предадат своите разработки в УХТ. Както всяка година участието се равнява на оценка от приемния изпит за учениците от 11-ти и 12-ти клас. Събитието ще се комбинира с традиционния Ден на отворените врати.
Обичайно най-много състезатели – 24, ще мерят сили в направление „Храни и напитки“. Ученици от Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Димитър Димов“ в Ловеч ще проследят „Пътят на халвата“, а , а техни съученици – „Космическа храна". Във фокуса на вниманието на Профилирана гимназия "Д-р Иван Панов" в Берковица, област Монтана, е Берковското малиново вино. „Тайната на Българското кисело мляко: традиция, наука и здраве“ е темата на ПГХВТ '' Проф. д-р Георги Павлов" от София. Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ – Пловдив, ще говори на тема: „СмидалЪ“, Профилирана гимназия ,,Христо Ботев"-Попово, област Търговище са избрали „Хляб с душа. Изкуството на кваса и ферментацията".
Още 15 участници са избрали направление „Хранене и здраве“, където засягат здравословното хранене според българските традиции, съвременните тенденции и модерното земеделие. От ПГ ,,Алеко Константинов" в Мездра се спират на темата „Хранене и заболявания –без глутен, без проблем“, а от НПГВМ "Иван Павлов" в Стара Загора – на „Бисквитки и кафе от лавандула“.
До финала на състезанието са допуснати 16 участници в направление „Туризъм, ХоРеКа и кулинарен мениджмънт“. С презентация на ПГТ "Проф. д-р Асен Златаров"- Варна, се включва темата „Молекулите на удоволствието - молекулярна кулинария". Възпитаници на ПГХТ ,,Академик Неделчо Неделчев“-Сливен ще представят „Интелигентни ''гурме'' технологии-''sous-vide'' в туристическата индустрия.
Други 17 участници са насочили проучванията си към „Мехатронни системи“, където основните акценти са опазване на околната среда и прилагане на изкуствен интелект. Гостите ще се запознаят с разработване на високо ефективен електромобил - ПРОТОТИП с електрическа батерия, участващ в състезанието Shell Eco Marathon. Тя е на ПГ СГСТ „Никола Вапцаров“ в Чепеларе.
В направление „Икономика и предприемачество“ се включват 9 участници, където възпитаници на Професионалната гимназия по електроника и електротехника в Пловдив ще презентират продукт за почистване на грим – PureLy.
В направление „Екология и зелени технологии“ участниците са 10, а водният и въглеродният отпечатък са сред акцентите. Възпитаници на Профилирана природо-математическа гимназия "Добри Чинтулов"-Сливен, ще разкажат за „Вторият живот на лавандулата: иновативни решения за отпадъците от лавандулово масло“.
На конкурса специално място имат арома- и фитопродукти от български лечебни и етеричномаслени растения, както и натуралната козметика. Те се включват с 8 участници в направление „Парфюмерия и козметика“. Тук ученици от Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина (НПГВМ) "Иван Павлов"-Стара Загора, ще запознаят присъстващите с ароматични модификатори на настроението през зимния период и ще изработят парфюм "Летен спомен".
„Постбиотици - поглед в бъдещето“ е тема на ПГХТТ в Пловдив в направление „Биотехнологии“, където участниците са 7. Подобряването на чревното здраве, справяне с проблемите в стомаха и повишаване на имунитета са въпроси, върху които учениците постоянно разсъждават, а възпитаници на СУ "Св.св. Кирил и Методий" – Рудозем, са избрали "Бактериофаги - антибиотиците на бъдещето".