Няма да е пресилено, ако се каже, че шиповете са сред най-разпространените заболявания в света, действително не могат да се лекуват, но мъчителните болки на пациентите е възможно да изчезнат или да се сведат до минимум, а качеството на живот на хората да се подобри значително, каза д-р Станислава Алиманска, началник на новото отделение по ревматология в болница „Централ Хоспитал“ в Пловдив, което отваря врати сега, през март. Лечението има за цел да спре болестта в началния стадий на нейното развитие, а при по-напреднало ставно заболяване приоритета е спиране прогресията на болестния процес, както и избягване настъпването на усложнения.

Екипът на новотоотделение ще обслужва болните по всички специализирани клинични пътеки на НЗОК – за диагностика и лечение на възпалителни заболявания на опорно-двигателния апарат,  за дегенеративни обменни и за системни автоимунни. Те обхващат огромен брой диагнози като ревматоиден артирт, реактивен артрит, псориатичен артрит, болест на Бехтерев, подагра, склеродермия, лупус,  артроза, гонартроза, коксартроза, остеопороза, болест на Рейно, шипове и други, уточни д-р Алиманска. Всички те водят до инвалидизация, нанасят на пациентите сериозни увреждания и им причиняват огромни страдания. Според завеждащата засегнатите от тези заболявания в съвременното общество нарастват непрекъснато. 

Като повечето болести на цивилизацията и при тях причините за появата им са обездвижването и затлъстянето, но са подложени на риск и работещите тежък физически труд. До неотдавна се смяташе, че те засягат повече възрастните, защото при хората над 60 г. засегнатите са между 70 и 80%. Но в последно време и при тях се забелязва сериозно подмладяване, особено сред работещите на поточни линии, където никой вече не организира производствена гимнастика, каза д-р Камен Клинканов, специалист в отделението. В последните години все по-често боледуват и хора на 30-35 години.

Терапията в новото отделение ще се провежда екипно и освен ревматолози болните ще се консултират с невролози, ортопеди, кардиолози, дерматолози, нефролози, физиотерапевти и други специалисти от „Централ Хоспитал“. Отделението е обзаведено с рентген и ставен ехограф, а при необходимост пациентите ще бъдат насочвани за изследвания на скенер, ядрено-магнитен резонанс, каза д-р Алиманска. За доуточняване на диагнозата на пациентите ще бъдат правени и всички необходими лабораторни изследвания.

В отделението ще се прилагат най-съвременни медицински практики, при които лечението се провежда с биологични лечебни средства. С тези лекарства се постига нормализиране на двигателните възможности, премахване на болката и страданието и подобряване на качеството на живота на болните. Те предпазват и от поява на сериозни и трайни структурни ставни и костни промени. Въпреки че са доста скъпи, са достъпни за болните, защото в по-голямата си степен се поемат от НЗОК, обясни д-р Алиманска.

С оглед съвременните тенденции за ранно диагностициране и лечение на ревматичните заболявания, медиците съветват пациентите със ставни оплаквания своевременно да търсят консултация  с ревматолог, който може както да диагностицира, така и да проследява хода на заболяването, което е ключът към адекватното повлияване. Обърнете се към специалист, ако имате нощни болки в костите, сутрешна скованост и отоци по ставите, препоръча д-р Клинканов.