
В по-добро състояние е двумесечното бебе с менингококова инфекция. В момента то е на лечение в Инфекциозна клиника на УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив Това съобщи шефът на Регионалната здравна инспекция д-р Аргир Аргиров
Директорът на Дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ д-р Милена панайотова уточни, че на момиченцето вчера е направена контролна пункция, то остава на антибиотично лечение и се очаква в края на тази седмица да бъде изписано.
От началото на годината има само един случай на мененгит в Пловдив.
Контактните лица в дома на детето са отрицателни за инфекцията и са на профилактична терапия.
Според д-р Панайотова най-вероятно източникът на инфекция е близък, възрастен, но носителството на менингокок не е трайно и трудно може да се определи заразителят.
Тя подчерта, че не трябва да се изпада в паника, ситуацията в региона е спокойна, а и самото заболяване няма епидемичен потенциал.
В аптеките в Пловдив няма ваксина срещу менингококи
Ваксината е препоръчителна като към момента няма интерес от страна на гражданите. В имунизационния кабинет от началото на годината са ваксинирани само 11 души, млади хора, на които е предстояло пътуване в страна с по-висока заболяемост.
Към момента няма интерес и запитвания от желаещи да се ваксинират.
Директорът на инспекцията д-р Аргир Аргиров поясни, че до края на седмицата ще бъде доставена ваксина в аптечните складове в Пловдив.
Той поясни, че зареждането на аптеките зависи от това дали има желаещи граждани да се ваксинират. Той припомни, че това може стане в кабинета на РЗИ, който работи всеки работен ден от 8.30 до 16.30 часа.
РЗИ работи с ДАНС и МВР по случаи на неправомерно извършвани здравни консултации с цел набиране на пациенти за клиники в съседни държави. Това съобщи директорът на здравната инспекция д-р Аргир Аргиров.
Той обясни, че съобщения за подобни безплатни прегледи са засечени в социалните медии, като в един от случаите предлагащите услугата не са били медицински лица. Д-р Аргиров припомни, че според българското законодателство в страната ни медицинска дейност – лечебна и консултативна, може да упражнява само лице, което има призната диплома или е завършил медицина у нас.
По думите му консултациите са се извършвали на нерагламентирани места, като са се „зарибявали“ граждани да пътуват до съответната страна за лечение. Единият от случаите вече е предаден на прокуратурата, до дни ще ще бъде представен и втори, допълни директорът на РИЗ. Той призова гражданите да не се подлъгват и да бъдат внимателни към подобни съобщения с цел здравен туризъм.