През първите месеци на годината Регионалната инспекция по околната среда и водите - Пловдив (РИОСВ - Пловдив) полага огромни усилия в борбата с незаконните сметища. Основната цел е опазването на околната среда и подобряване на качеството на живот на жителите чрез намаляване на нерегламентираното изхвърляне на отпадъци.
Като основна мярка за справяне с проблема е осъществяването на контролни проверки в рискови зони, където често се образуват незаконни сметища, речните легла и прилежащите територии на територията на областта. Ключовият подход, на който РИОСВ – Пловдив разчита, е поддържането на ежедневна координация с общинските администрации и тясно сътрудничество с гражданите, подаващи сигнали, за да се гарантира резултатност при почистването и предотвратяване на нови замърсявания.
В териториалния обхват на РИОСВ - Пловдив попадат 17 общини с 201 населени места. Всички те са включени в плана за контролната дейност на екоинспекцията за 2025 година. Отделно от това, от началото годината в екоинспекцията са постъпили над 400 сигнали и жалби за нерегламентирано струпани отпадъци в частни, общински, държавни и горски имоти, намиращи се в населени места на почти всички общини (Хисаря, Сопот, Първомай, Карлово, Асеновград, Садово, Раковски, Марица, Пловдив, Брезово, Калояново, Родопи, Кричим, Куклен, Съединение). Институцията е предприела незабавни действия по всички сигнали. Информирала е веднага местната власт за тях, като е дала указания за предприемане на мерки по възстановяване чистотата на площите и срокове за изпълнението им, съобразени с мащаба на замърсяването и разположението на терените.
Екоинспекцията изготвя седмични графици и след изтичането на дадените срокове, съобразявайки се с разполагаемия експертен и финансов ресурс, осъществява последващ контрол, така че почистването на терените да бъде инспектирано на място. За 60 работни дни екипите на РИОСВ – Пловдив са проверили почистването на над 170 обекта, като поетапно предстои това да се извърши и за останалите. С цел гарантиране на прозрачност подателите на сигнали са уведомявани текущо за предстоящите проверки, планираното време за осъществяването им и предприетите действия. Институцията държи да поддържа с гражданите отношения, пораждащи доверие, затова кани жалбоподателите да присъстват на място при осъществяването на контрола.
Удовлетворяващо за пловдивската екоинспекция е, че мащабните мерки водят до реални резултати. Благодарение на тях от началото на годината са почистени десетки незаконни сметища в Пловдивска област. Добри примери могат да се дадат за населени места от всички общини. Такъв е случаят с огромен по размер терен в близост до пречиствателната станция за отпадъчни води край гр. Асеновград. Там благодарение на подадения от загрижени граждани сигнал, с помощта на тежка техника и ръчен труд за 22 работни дни общината съумя да премахне 4500 тона битови, строителни и едрогабаритни отпадъци, незаконно струпани на площ от 125 дка.
За съжаление, работата по отношение справянето с нерегламентираните сметища в региона съвсем не е приключила, а ежедневната работа на експертите на РИОСВ – Пловдив срещу замърсяването с отпадъци не намалява.
Борбата с незаконните сметища изисква съвместни усилия на институциите, бизнеса и гражданите. Необходимо е провеждането и на непрекъснати информационно-образователни кампании от страна на градоначалниците, насочени към местното население. Защото само чрез самосъзнание, активна ангажираност и спазване на екологичните норми можем да постигнем по-чиста и по-зелена околна среда.