Още рано сутринта в центъра на Войсил се събраха лазарки на възраст от 5 до 15 години. Облечени в красиви народни носии, те бяха подготвили празнично украсени кошници, а на главите си бяха поставили венци от пролетни цветя. С усмивки и песни те обиколиха домовете в селото, за да наричат за здраве, плодородие и благоденствие.

Първият дом, който посетиха малките лазарки бе на кмета на Войсил Стоян Черкезов. Той ги посрещна сърдечно в двора на къщата, където изпяха фолклорни песни и изпълниха пролетен танц, като благословиха всеки член на семейството му. Домакинът благодари на момичетата, че пазят живи българските традиции и радват хората в селото. Оттам малките лазарки продължиха с обиколката си, носейки празнично настроение и надежда за благоденствие. Те бяха посрещани с нетърпение от домакините, които спазвайки традицията, даряваха девойките с питки, плодове и сурови яйца, символ на безсмъртието. 
„Вече 16 години празнуваме Лазаровден според традициите и посещаваме домове във Войсил. Пеем песни, а домакините ни гощават. Заедно с нашите приятели от читалище „Христо Ботев“ продължаваме обичая и учим децата на родолюбие и памет“, сподели директорът на училище „Св. Климент Охридски“ във Войсил Гергана Тончева. А секретарят на читалището Спаска Дойчинова допълни, че децата с удоволствие и активно се включват в народните обичаи, което силно мотивира дейността на творческите състави. „Тази пролет Войсил отново съхрани една от най-красивите традиции – лазаруването и искаме да поздравим всички жители на нашата община и ръководството, което работи за подкрепа на българщината и духовността в културните ни институции“, коментираха организаторите на празника. 
43 лазарки, разделени в осем групи, от НЧ „Просвета – 1927 г.” направиха възстановка на обичая в Маноле. Неомъжените девойки, пременени с народни носии и с венци от пролетни цветя в косите си, посетиха всички къщи. Стопаните ги даряваха с бели яйца и лакомства. Вярва се, че през следващата година къщата, в която пеят лазарки, ще има здраве и плодородие. Момичетата пееха: „Ой, Лазаре, Лазаре… Тука са ни казали, че има мома и момък за женене. Я момата годете, я момъка женете“. Девойките събраха 6620 лв., 600 от които дариха на читалището в Маноле. 
Красиви лазарки от ОУ „Васил Левски“ посетиха РУО, където бяха посрещнати от началника Иванка Киркова. Те пресъздадоха ритуала. „С вашето запомнящо се присъствие и благослов внесохте усмивки, светлина и празнично настроение. Песните, танците и топлите думи, които поднесохте пред екипа ни, стоплиха сърцата ни и ни напомниха за красотата и силата на българските традиции. Нека предстоящите светли празници бъдат за всички изпълнени с радост, топлина и благоденствие!“, заяви Киркова пред момичетата. Тя подари на всяка лазарка за спомен сборника „50-те песни и стихове, които ни правят българи“.
По стара българска традиция лазарки обикаляха, пяха, играха и благославяха и в Царацово. Развълнувани, стопаните посрещаха и гощаваха момичетата, които отправяха наричания и благопожелания за здраве и плодородие. Слънчеви лазарки посетиха кмета Димитър Петров и съпругата му Пламена. Домакините ги дариха и им пожелаха да са все така усмихнати, обичани, а добротата и чистите им сърца да продължават да са носители на красотата на българския дух. 
Обичаят Лазаруване е символ на пролетта, на новия живот и на чистата момичешка енергия. Той се предава от поколение на поколение, а в Община Марица – с много любов и желание се пазят живи традициите. Празникът се проведе и в други населени места в Община Марица – Желязно, Манолско Конаре, Рогош, Строево, Ясно поле и др. Според народните обичаи на този ден се откъсват върбови клонки, които ще красят вратите на домовете на следващия ден – Цветница.