„Днес започва активният сезон по градозащита в страната с ракетен и самолетен способ“. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов, който посети командния пункт към Регионална дирекция „Борба с градушките“ (ИАБГ) в с. Голям чардак, Пловдивска област. Той поясни, че Агенцията  е обезпечила осъществяването на операциите по изкуствени въздействия с 13 627 противоградови ракети и 3 самолета. „Служителите на ИАБГ са в готовност за градоопасния сезон и ще положат максимални усилия да защитят продукцията на стопаните на всички места в страната, където се осъществява контрол срещу градушки“, допълни заместник-министър Капитанов.

По отношение на самолетния способ зам.-министърът обясни, че чрез него се защитават местата, разположени в Северна централна и Североизточна България. „От територията, предвиждана за защита от градушки със самолетен способ, се изключват зоните, които попадат в подходите за кацане и излитане на гражданските летища,  военни зони и зона от 5 морски мили, разположена до държавната граница“, допълни той. 

Заместник-министър Капитанов посочи, че за да се повиши ефективността от работата на противоградовата защита на сега действащите командни пунктове ще бъдат изградени 25 нови ракетни площадки. По думите му ще се уплътни мрежата от ракетни площадки към регионалните дирекции в областите Пловдив, Сливен, Хасково, Стара Загора, Плевен и Видин. Предвидено е и изграждането на една нова регионална дирекция за борба с градушките на изток от град Плевен, която ще има 28 ракетни площадки.

Заместник-министър Капитанов обясни, че с цел разширяване на противоградовата защита на места, където не е възможно използването на ракетен и самолетен способ, имайки предвид вида и количеството на земеделските култури, са определени два района, където е целесъобразно да се приложи методът на засев с наземни генератори:  в Югозападна България – областите Кюстендил и Перник и в Югоизточна България – областите Ямбол и Бургас. „При прилагането на този метод се наблюдава до 40% намаляване на енергията на градушката, която е пряко свързана с пораженията върху земеделската продукция“, каза още зам.-министърът.  Той подчерта, че е методът е лесен за внедряване, защото може да се използва в урбанизирани зони без ограничения на въздушното пространство и не изисква квалифициран персонал, тъй като генераторите се управляват дистанционно.

Противоградовата защита ще се осъществява на около 25 млн. дка обработваеми площи в областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Сливен, Видин, Монтана, Враца и Плевен от 11 командни пункта и 262 ракетни площадки към тях. По време на активния сезон тази година ще бъде осигурено радарно покритие на атмосферата над територията на цяла България. То ще се осъществява от седем метеорологични радарни станции, оборудвани със софтуер IRIS на „Vaisala“, като данните ще се предават регулярно на различни държавни институции, с оглед по-добра превенция и бърза реакция.