Светли четвъртък е днес, чества се и паметта на свети Сава Стратилат.

На 24 април е Светли четвъртък. На този ден вярващите продължават да прославят Възкресението на Христос. В църквите продължават празнични служби, а Царските двери са широко отворени. Вярващите присъстват на богослуженията, благодарят и поздравяват близките си за празника. 

В народните вярвания ​​Светли четвъртък се нарича още Великден на мъртвите. Според обичая на този ден хората си спомнят за починали роднини, но не трябва да тъгуват за тях, а трябва да си спомнят за добрите дела, които са направили. В стари времена на този ден вратата се оставяла отворена, за да могат мъртвите да дойдат на гости. 

Според народните традиции на Светли четвъртък е обичайно да се приготвят ястия от овес - каша, хляб, супа, бисквитки от овесени ядки, за да има богата реколта, а също и да се приготвят палачинки от овесени ядки - с тях се черпят близки и нуждаещи се, за да има просперитет в дома.
На църковния празник 24 април не бива да се карате, ругаете, пиете, преяждате. Църквата не одобрява алчността, завистта, мързела.
Какво не трябва да правите днес според народните знаци: не се препоръчва да започвате нови неща - всичко ще бъде напразно. Забранено е да се дават назаем или да се броят пари - това води до бедност, а също така не трябва да се отказва помощ - това може да доведе до бедност. 

Сава бил по произход от племето на готите и живял през III век, по времето на император Аврелиан (270-275 г.). Служил като висш военачалник в столицата Рим. Самата му титла стратилат означава "ръководител на войската", сходна с днешната генерал. Сава бил деен християнин, помагал на християнската общност в Рим, стремял се да облекчава участта на преследваните, затваряни и измъчвани християни.

Император Аврелиан в своето кратко управление се постарал да наложи на поданиците на империята почитта към Бога Слънце, важно божество в римската многобожна религия. Той се стремял да продължи религиозната политика на император Деций отпреди две десетилетия и да даде на всички хора в империята, независимо дали са граждани или войници, от изток или запад, един бог, в който да вярват. Аврелиан следвал правилото "един бог, една империя", който по-късно бил напълно възприет от Диоклециан и налаган с голяма жестокост.

Императорът научил, че стратилатът Сава е християнин. Самият Сава не криел своята вяра в Христос, макар да виждал, че всекидневно се засилвали гоненията срещу християните, те били преследвани, затваряни, избивани. Най-после било докладвано на императора и за стратилат Сава. Аврелиан се опитал да го убеди да принесе жертва на идолите и да избегне преследване и наказания. Сава обаче отхвърлил предложението да се отрече от вярата си в Иисус Христос.

Според житието му той сам предал на императора воинските си отличия и оръжието, и заявил, че е готов да понесе всякакви наказания, но няма да се отрече от Христос. Тогава го предали на мъчители. Те го подложили на разни изтезания, които Сава мъжествено понесъл. Накрая го удавили в река Тибър. Седемдесет войници от частта на Сава, които наблюдавали изтезанията на военачалника си, също заявили, че са християни, и били незабавно убити.