Медицински център VI в Пловдив ще се влее в МБАЛ „Св. Мина“. Това решиха пловдивските общински съветници след бурни дебати и с 40 гласа „за“ и един въздържал се, предаде Радио Пловдив.

ДКЦ-то се помещава в сградата на болница и всеки месец й плаща наем. Предложението за вливането му в болницата беше внесено за обсъждане на предишното заседание, но се отложи, за да се изясни по какъв начин ще се покриват задълженията на медицинския център. 

На сесията днес беше гласувано увеличение на капитала на Медицинския център VI с цел оздравяването му. Отпуснатите от общината средства са в размер на 356 000 лева. Те ще бъдат използвани за погасяване на задължения за наем, консумативи към доставчици и заплащане на електрическа енергия, вода, парно. Сериозни дебати обаче породи следващото предложение за вливането му в Св. Мина. Стигна се и до 10 минутна почивка преди гласуването на точката. Доводите на общинските съветници бяха, че Св. Мина също не е в добро финансово състояние и ако има сливане, то е важно да има краткосрочен или средносрочен план, в който да се вид по какъв начин ще се подобрят финансовите задължения на двете заведения.

Лилия Недева, директор Дирекция здравеопазване, подчерта, че това е едно закъсняло предложение, което е единственият начин да се спрат финансовите течове на общината. Като довод тя посочи, че при сливането Медицински център 6 ще генерира по-малки задължения, тъй като ще отпадне плащането на наем. Освен това медицинският център ще има възможност да генерира и приходи от доболнична помощ, което ще увеличи приходите. Като пример за работещ такъв модел даде МБАЛ "Св. Пантелеймон" и частните болници. Лилия Недева подчерта, че МБАЛ "Св. Мина" няма как да стопи половин милион загуби за година, но върви в правилна посока на оздравяване.

Местят настанените в Дома за стари хора „Свети Василий Велики” близо 200 души в бившата Белодробна болница след 1 май. Сред тях са и такива, които изискват специални грижи. Това решиха общинските съветници. 

Причината е ремонтът и реформирането на социалната услуга. Ремонтът е за близо 12 млн. лв. Планиран е ремонт на покривите, поставяне на топлоизолация, ще бъдат направени и функционални промени в разпределенията по етажите, ще се изгради достъпна среда. 

Бившата Белодробна болница, където временно ще бъдат настанени хората от Дома за стари хора, бе ремонтирана преди три години и в нея бяха настанени украински бежанци.Сградата е на пет етажа, като на всеки има по 15 спални помещения, които са ремонтирани и обзаведени. 

Бившата Белодробна болница е разположена върху 20 декара парково пространство. Хората, които желаят могат временно да се приберат у дома, ако техните близки проявят разбиране.

С едноминутно мълчание пловдивските общински съветници почетоха паметта на жертвите на арменския геноцид в Османската империя през 1915 г. Предложението дойде от Славчо Атанасов, Съединени за Пловдив. Освен за тях едноминутното мълчание по настояване на Яшар Асан от ДПС беше за всички репресирани и пострадали от зверства, включително и в настоящето. 

На днешната дата арменците си спомнят за събитията от преди 110 години и по този начин показват, че няма да оставят правата на хората да бъдат нарушавани.  Арменската общност помни случилото се и изисква вината за изселването и изтезанията на над 1 милион и половина арменци да бъде поета, заяви д-р Веселка Христамян от ДБ в декларацията си. Тя добави, че онези, които си затварят очите стават съучастници. По думите й, ако Турция действително иска да бъде част от европейското семейство и да покаже, че е съвременна държава, трябва да осъди геноцида.

Дейностите на археолозите по Брезовско шосе трябва да приключат през лятото на тази година, това обяви зам.- кметът по строителството Хакъ Сакъбов по време на сесията на общинския съвет в Пловдив. Поводът беше питане на Владимир Славенски от ДБ. 
За целта се очаква втори екип археолози да започнат работа по обекта. Зам.- кметът подчерта, че завършването на обекта зависи пряко от работата на археолозите. Строителите ще работят само месец след приключване на проучванията. 
Финансирането на обекта е със средства от МРРБ. Общината трябва да поеме само индексацията на дейностите. Крайният срок за верифициране на разходите е октомври.
В декларация общинските съветници от ПП-ДБ предупреждават, че забавеният ремонт на „Брезовско шосе“ създава сериозно напрежение за транспорта в индустриалните зони на града и на практика ги блокира. Владимир Славенски, Добромира Костова, Александър Ракшиев, Борислав Матеев и Веселка Христамян официално питат кмета на Пловдив Костадин Димитров кой носи отговорност за това. 
Съветниците посочват, че освен археологическите находки, открити по време на ремонтните дейности, забавянето се дължи и на процедурни нарушения при възлагането на проекта, както и на липсата на ясна комуникация за сроковете. 
От декември 2024 г. дейностите по улицата са спрени, а от 22 април 2025 г. те са подновени единствено от страна на археолозите – централната артерия остава затворена, въпреки че първоначалният краен срок за завършване беше 30 юни 2024 г., посочват от групата на ПП-ДБ в Общинския съвет.