"Надявам се до два месеца Народното събрание да приеме измененията в проекта за развитие на професионалното обучение, заяви днес в Пловдив заместник-министърът на образованието и науката Атанаска Тенева. Тя добави, че е готова е новата концепция за цялостна реформа в професионалното образование у нас. Атанаска Тенева откри в УХТ първата среща от поредицата „Партньорство между професионалните училища, висшите училища и бизнеса”.
Според нея ще има пълна мобилност от следващата учебна година в професионалното обучение. На второ място ще има така наречените ”защитени професии”, които ще са различини според спецификата на икономическите региони в страната.
Най-неотложно е решението за направлението „техника”, където ще са защитени например специалностите – стругари, монтьори, оператори, техници. Най-голям е недостига на професии в техническото направления в цялата страна, добавиха още от МОН.
Предважда се да се работи и върху придобиването на "Професионална квалификация" за всички ученици, които са отпаднали от учебната система. Те ще придобиват тази квалификация при по-олекотени условия.
Освен това Министерството на образованието и науката работи и по Новия закон за средното образование. През втората година от мандата на правителството, т.е. 2014 има нагласи за неговото окончателно приемане от Народното събрание, отчете заместник министър Тенева. Тя отрече да има сериозни стъпки в промяна на изучаването на "майчиния език" в училище. Той ще се изучава в свободно избираема форма и занапред.
В момента има свободни места за експерти по майчин език в РИО в цялата страна, което сочи, че има проблем, но има и дискусия за решаване. Ако в МОН постъпи сериозно предложение за задължително изучаване на майчин език, едва тогава ще го обсъждаме, завърши Атанаска Тенева.
Първият панел на дискусионната среща в УХТ потърси пресечните точки между средното и висшето професионално образование и се опита да даде ,отговори на въпроса: „Как да синхронизираме системата?”. На него началникът на отдел „Професионално образование и обучение” в МОН Емилия Вълчовска представи концепията за развитието на професионалното образование у нас, а главният експерт в същия отдел Фани Тодорова разясни какви са възможностите на учениците с високи постижения от национални състезания по професии да продължат обучението си във висше училище.
Зам.-ректорът на УХТ доц. Пантелей Денев запозна участниците в дискусията с двустранните договори за обучение, които Университетът по хранителни технологии има с учебни заведения извън страната. По тях, освен от УХТ, студентите имат възможност да учат и получават двойно призната диплома за висше образование.
С изискванията на бизнеса към квалификацията на кадрите и работата по практиките запозна участниците директорът на „Човешки ресурси” в „Неохим” АД- Димитровград Стефан Димитров. Неговата презентация бе в рамките на втория панел „Партньорството с бизнеса и съвместяване на обучението с реалната производствена практика – възможност за успешна реализация”. Проф. Виолета Рашева, ръководител на проект „Студентски практики” в УХТ и Катя Адърска, директор на професионална гимназия в Сопот разказаха за добрите практики на партньорство между университет и бизнес, както и за проблемите, с които се сблъскват студентите по време на стажовете си.