Модерен  ядрено-магнитен резонанс "Сименс" от ново поколение ще заработи в "УМБАЛ-Пловдив". Новината  съобщи началникът на отделението по "Образна диагностика" д-р Иван Димитров. Той добави, че тази  техника гарантира по-бързи, по-тихи и по-детайлни изследвания благодарение на патентована технология и ще  намери приложение в почти всички отделения  на болницата. Апаратът включва най-новите достижения в развойната дейност на световния лидер в медицинското оборудване. 

Уредът постига оптимални характеристики на работа – бързина, детайлност и яснота на изображенията, при това с пределно ниски нива на шум и максимална широчина. В  неврологията се постига ранно откриване на злокачествени и доброкачествени тумори, а в ревматологията - диагностициране на заболявания, водещи до инвалидизация, както и в гастроентерологията,  ортопедията, акушер - гинекологията и урологията. В  кардиологията чрез специално монтирана допълнителна приставка с  модерния ядрено-магнитен резонанс  ще може  прецизно да се  изследват клапният апарат и коронарните съдовe.
"Благодарение на  новия апарат ще  се отварят доста врати за пациентите  в диагностиката. Техническите му данни позволяват бързина и голяма прецизност и издигат болница "УМБАЛ-Пловдив" на  по-високо ниво в ранното откриване на заболяванията", заяви д-р Димитров. 
Той добави, че с модерната техника ще работи специално обучен екип. Негов ръководител ще бъде лекар специалист, ще бъдат включени и млади специализанти.
"На този апарат ще се преглеждат пациентите на "УМБАЛ-Пловдив" и вече няма да бъдат пращани за диагностика в други болници и лаборатории. Така няма да зависим от никого и ще се превърнем в място за привличане на хора, имащи нужда от лечение", добави д-р Димитров. Той припомни, че до неотдавна специализираните апарати бяха само 2 за цялата страна и тогава част от пациентите „притичваха“ до Турция за този тип изследвания. 
Предвиждат се преговори със Здравната каса за прегледи по клинични пътеки, както и за платени изследвания на желаещи. 
"Чрез новия апарат, който е последна дума на техниката, ще може да откриваме заболяванията в начална фаза. Например за гръбнака това ще става  6 месеца преди рентгенографските промени, което е много добре за пациентите, тъй като много от тези заболявания са инвалидизиращи. Ранната им диагностика позволява успешното им лечение с медикаменти. Осигуряваме  тези скъпи лекарства чрез специални проекти, по които работим", заяви началникът на Отделението по ревматология д-р Иван Горанов.