
За първи път в новата история на България АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив по инициатива на виртуозния изпълнител проф. Иван Дончев ще срещне публиката с един от най-значителните цикли от произведения в историята на музиката – 32-те сонати за пиано, които Лудвиг ван Бетовен композирa между 1795 г. и 1822 г.
Известният пианист и диригент Ханс фон Бюлов ги нарича „Новият завет на музиката“. Въпреки че първоначално не са били предназначени за цялостно изпълнение, клавирните сонати на Бетовен трябва да се разглеждат като първа поредица от големи пиеси за пиано, подходящи за изпълнение в концертна зала. Със своето разнообразно развитие и многопластов емоционален заряд, те създават истински „мост между света на салона и концертната зала“.
За да осъществи този своеобразен величествен и емоционален мост в Пловдив идва проф. Иван Дончев, който, освен в АМТИИ, преподава и в Държавната Консерватория в гр. Вибо Валентия - Италия.
Заповядайте на 3 май от 19 ч. в концертната зала на Академията (ул. Тодор Самодумов 2), където ще се състои първият от трите, планирани за 2025 г. концерти. Подредбата на изпълненията се стреми максимално да спазва хронологичния ред на произведенията, като всеки концерт носи своето тематично заглавие.
Кратки презентации, под формата на лектории, водени също от Иван Дончев, ще предшестват музикалните изпълнения, създавайки по този начин едно цялостно музикално пътешествие и въвеждайки публиката в творческата работилница на музикалния гений. На 3 май ще чуем „Дебют и наследство“, а през есента и зимата на 2025 г., очаквайте: „Между минало и настояще“ и „Откриването на музикалната драма”.
В момента в Европа има не повече петима пианисти, които изпълняват редовно 32-те сонати на Бетовен на живо и без партитура, знаейки наизуст обем е от близо 700 стр. и един от тях е Иван Дончев. За АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ е чест да домакинства и да представи пред публиката единствения българин, който поддържа в репертоара си 32-те сонати на Бетовен.
Събитието е с вход свободен и се осъществява с подкрепата на Отдел Култура на община Пловдив по утвърден проект по Компонент 3 – „Гражданска активност“.