На 29 април 2025 г. в Информационния център на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) се проведе заседание на комисия за избор на графичен знак (лого) на Биосферен парк „Червената стена“. Инициативата е част от проект за подпомагане на устойчивото икономическо и социално развитие на парка чрез създаване на цялостен бранд, финансиран по „Програма за участие“ на ЮНЕСКО.
Членове на комисията бяха представители на РИОСВ – Пловдив: главен експерт по „Връзки с обществеността“ Милослава Михайлова и гл. експерт „Биоразнообразие“ Мария Михайлова, Дора Младенова - началник отдел „Екология“ в Община Асеновград и представител на местната общност, арт директорът и фотограф Иво Данчев - вдъхновяващ творец с дългогодишен опит във визуалните изкуства.
Журито разгледа и оцени 105 идейни проекта, подадени от 60 участници от страната и чужбина. Оценяването бе извършено по ясна методология, включваща критерии като концепция, дизайн, символно значение, лаконичност и приложимост. То анализира всички 105 постъпили в рамките на конкурса идейни проекта, създадени от 60 автора от страната и чужбина. Задачата беше нелека заради големия брой стойностни проекти, които предизвикаха оживени дискусии.
Победител в конкурса стана Илияна Сивкова, чийто идеен проект единствено получи максималният брой от 40 точки. Графичният й стил е минималистичен, с изчистени форми и балансирана композиция, така че логото е лесно за възприемане и разпознаване в различни мащаби и среди – от указателни табели и сувенири до дигитални платформи. Цветовата палитра е изградена около топли, земни тонове и приглушено маслиненозелено и създава усещане за принадлежност към природата, автентичност и устойчивост.
Авторката на логото е двадесет и девет годишна, живее и работи гр. Асеновград като графичен дизайнер. „Избраният визуален знак съчетава природната идентичност, културното наследство и усещането за устойчиво бъдеще. В него вложих три основни елемента, които отразяват не просто физическото пространство, а духа на мястото – скалният връх, дал име на резервата, архитектурният силует, вдъхновен от Асеновата крепост и стилизирана растителност, която препраща към типичната планинска флора“, обяснява авторката концепцията си. Тя добавя, че целта й е била да създаде съвременна емблема на едно място с уникална природна и културна стойност, която е много близо до сърцето й.
Наградата, която ще получи победителката е парична, на стойност 1000 лева.
Екипът на РИОСВ – Пловдив и членовете на комисията благодарят на всички участници в конкурса за вложените усилия и креативност и поздравяват победителката Илияна Сивкова.