
Всяка година 2500 души търсят лекар в Пловдив заради симптоми на възпалителни чревни заболявания, а болниците отчитат 1200 хоспитализации по същия повод. Макар че все още се считат за редки, от тези болести „на съвремието“ страдат все повече хора, и то в активна, трудоспособна възраст. Мнозина не споделят дори с най-близките си за травмите, които нанася болестта. Затова в навечерието на Световния ден за борба с възпалителните чревни заболявания – 19 май, Институт за здравно образование стартира проект „Да нарушим мълчанието“. Той е посветен на хората, които живеят с възпалителни чревни заболявания – Болест на Крон и улцерозен колит. Целта е чрез кратки видеоистории пациентите и лекарите да си дадат взаимен кураж, че дори и с такава болест добрият живот е възможен и мечтите се сбъдват.
Един от героите в проекта е гастроентерологът д-р Десислав Станчев от УМБАЛ „Каспела“ и негов пациент – известният софийски музикант Николай Пеев. Без да преувеличава, споделя, че е бил на крачка от смъртта. „Стоиш пред огледалото, гледаш човека отсреща и не можеш да познаеш – това ти ли си? Виждаш как всеки ден животът си отива от теб и това е, край, ти нищо не можеш да направиш...“, спомня си той.
Диагнозата му е поставена преди шест години. Въпреки предприетите лечения, резултат няма. Отслабва драстично, посещенията в тоалетната са между 12 и 20 на ден, не може да излезе навън. Стига до момент, в който заради убийствената умора не може дори да се изкъпе сам, получава рани от залежаването, а видът му е ужасяващ - като на затворник от концлагер. А е млад, има семейство и деца, на които е нужен. В този момент негова позната препоръчва д-р Десислав Станчев. Без значение, че денят е неделя, той приема новия пациент и започва борба да го върне към живота.
"При него беше използван целия арсенал от лекарства, с който разполагаме. Нищо не беше дало ефект. Вече обмисляхме операция за премахване на част от дебелото черво, изключително травмираща, но необходима процедура. За съжаление от улцерозен колит и Болест на Крон някои пациенти могат да загубят живота си. И отстраняването на част от органа е битка за запазване на живота...", спомня си д-р Станчев. Той предприема "отчаян ход" - подлага Николай на иновативна терапия. "От този момент нататък започнах много бързо и качествено възстановяване. Чувствам се абсолютно нов човек! Водя нормален, пълноценен живот, без никакви притеснения и ограничения", споделя пациентът. И се надява споделеното да помогне на други хора, които преминават през същите изпитания.
Лечението на възпалителните чревни заболявания в България е реимбурсирано от НЗОК и безплатно за пациентите. Медикаментите, които се използват във всички развити държави в Европа, се прилагат и у нас. За разлика от други държави, българският пациент има бърз достъп до специализиран гастроентерологичен център и може да получи точна диагноза за много кратко време.