
Общинският съвет прие на днешната си сесия бюджета на Пловдив за 2025 г. в размер на 715 милиона лева. Това стана с 27 гласа "за", 19 "против" и четири "въздържал се" Дебатите по финансовата рамка на града и гласуванията на десетките предложения продължиха четири часа.
446 млн. лева са за делегирани от държавата дейности, а от местни приходи - 268 млн. лева. В сравнение с миналата година местните приходи са по-малко, но ръстът на бюджета е с 30 млн. лева, посочи кметът Костадин Димитров при представянето на финансовата рамка пред съветниците.
Приоритети за администрацията са изграждането и реновирането на образователната и социалната инфраструктура, подобряване на градската среда, спортното развитие, надграждане на културния календар на Пловдив. Сред приоритетните проекти той посочи строителството на трибуна на стадион "Локомотив" - 42 млн. лева, изграждането на бул. "Северен" - 40 млн. лева, финансиране на строителството на стадион "Христо Ботев" - 33 млн. лева, изграждането на географска информационна система - 20 млн. лева, реконструкция и разширение на "Голямоконарско шосе" - 19 млн. лева, основен ремонт на три училища - 16 млн. лева, основен ремонт на околовръстния път в район "Тракия" - 16 млн. лева, реконструкция на булеварди и улици, спортни зали, училища, строителството на две нови детски градини и две нови детски ясли.
От трибуната районни кметове поискаха допълнително финансиране и посочиха проекти и обекти, за които да бъде насочено. Своите предложения отправиха и общински съветници от различните групи в Общинския съвет. При гласуването по-голямата част от тях не бяха приети. Сред приетите от кмета искания са средства за промяна на водопровода на детска млечна кухня "Лакомо мече" в район "Западен", предложението за осигуряване на 50 хил. лева за общински солидарен фонд за деца с редки заболявания, реконструкция на улица "Михалаки Георгиев", залагане на 200 хил. лева за проектиране и свързаност на велоалеи в града и други. Приетите допълнително предложения са на стойност 1,8 млн. лева.
По време на дебатите общинските съветници, включително и тези на ГЕРБ, посочиха, че е заложено недостатъчно финансиране за районните кметства, а в бюджета липсва стратегическо планиране и визия за развитие на града. Финансовата рамка е с дефицит, местните приходи стават все по-малко, а градът е все по-зависим от държавата, коментираха съветниците.
Съгласен съм, че може още по-добре, че може да се повиши приходната част, че трябва да има дигитализация за удобство на гражданите, че трябва да се търсят още средства, които да подпомогнат приходната част, но съгласете, се, че това, което зависи от кмета, аз го правя, каза от трибуната Димитров.