
На официална церемония в „Балната зала“ на Национална галерия „Двореца“ в София, днес министърът на културата Мариан Бачев връчи традиционните награди „Златен век“ на Министерство на културата, които се присъждат по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Престижните отличия получиха над 40 творци и дейци от различни области на културата и изкуството, за техния принос в развитието на българската култура и духовност.
С награда на Министерството на културата за значим принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност и по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, „Златен век“ – звезда, грамота и парична награда бе отличена поетесата, писателка и издателка Божана Апостолова – Пейкова за нейния значим принос за развитието и популяризирането на българската култура и изкуство и безспорен принос в националната книжовна култура, както и във връзка с 80-годишния ѝ юбилей. Името ѝ е добре познато в българското културно пространство и във връзка с работата на нейното издателство "Жанет-45", нейната изключителна гражданска активност и дългогодишни прояви на меценатство. Наградата от нейно име получи нейният син Манол Пейков.
„Майка ми е природна стихия. В едно време, когато нито читателите, нито държавата имаха сърце и душа за българската литература – такова време впрочем има в историята на всеки народ, дай боже да продължава по-кратко – тя успя почти самичка, с много любов, воля, ентусиазъм и самоотверженост да преведе цяло поколение български автори през този труден брод. Това са същите тези автори, които днес ни славят пред света. Затова ако за мнозина от нас в този живот си е живо щастие да ни огрее някоя златна секундичка или минута, на нея този "Златен век" напълно й подхожда. Благодаря ви сърдечно!", каза при награждаването Манол Пейков.
С Плакет „Принос в развитие на културата“ и грамота за принос в развитието и популяризирането на българската култура и по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, както и парична награда бе отличена Националната гимназия за сценични и екранни изкуства - гр. Пловдив. Наградата получи директорът на гимназията Николай Томов. Той използва възможността да отправи покана към министър Бачев да бъде гост на голямото честване на 26 септември в Драматичен театър Пловдив, когато е кулминацията на събитията по повод 50 –годишнината от създаването на гимназията.
Двете номинации бяха предложени на вниманието на експертните комисии от Община Пловдив с предложение от кмета Костадин Димитров. Съгласно Наредба № 2 за награждаването на български културни дейци за постигнати високи творчески резултати или принос в развитието и популяризирането на културата, постъпилите предложения се разглеждат на заседание на съответния обществено-експертен съвет към министъра на културата, който обсъжда мотивите и номинира лицата, които предлага за награждаване. Церемонията по удостояването се провежда винаги в навечерието на 24 май.
Още две награди „Златен век“ отидоха в Пловдив. С почетен знак за значим принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност и по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики – златен, грамота и парична награда бе отличена арх. Антоанета Топалова – специалист с принос в опазването на културното наследство, номинирана от Камара на архитектите в България.
С Плакет „Принос в развитие на културата“ и грамота за принос в развитието и популяризирането на българската култура и по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, както и парична награда бе отличена проф. Елена Кантарева – Дечева - художник-реставратор, професор по иконопис и технология и техника на живописта.
На днешната церемония със „Златен век“ бяха отличени също обичаните актьори Йосиф Сърчаджиев, Михаил Петров и Кръстю Лафазанов, народната певица Калинка Згурова, архитект Лозан Лозанов; писателят, публицист, журналист, фотограф и общественик Михаил Заимов, оперният певец Орлин Горанов, първата и единствена жена ректор на НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ - проф. Надежда Сейкова, Стефанка Карайончева – СЕНКО, представителка на илюзионното изкуство, филмовият режисьор Иван Павлов, издателката Божана Апостолова, композиторът, педагог и общественик Стефан Илиев.
„За нас, хората на изкуството, 24 май не е просто дата в календара. 24 май е усещане, което носим в сърцето си всеки ден. Не само заради призванието ни, не само заради избрания път – а защото културата не е професия, тя е душа. Тя е начинът, по който дишаме, чувстваме, обичаме и общуваме със света. А също и помежду си“, каза министърът на културата Мариан Бачев.
Музикален поздрав към присъстващите отправи Никол Самарева, възпитаничка на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, която изпълни „Ръченица“ на Цветелина Ликова и „Хабанера“ от Алфредо Ортиз.