На 22 май 2025 г., по повод Европейския ден на Натура 2000, Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ - Пловдив) беше домакин на работна среща с екологичните експерти от общините в териториалния обхват на Натура 2000. Темата на събитието бе състоянието и управлението на екологичната мрежа „Натура 2000“ в региона.

Срещата беше водена от Мария Михайлова, главен експерт „Биоразнообразие“ в екоинспекцията, която изнесе подробна презентация относно значението, обхвата и управлението на защитените зони в рамките на мрежата „Натура 2000“. 
„Натура 2000“ е общоевропейска екологична мрежа, чиято основна цел е дългосрочното опазване на най-ценните и застрашени видове и природни местообитания в Европа. Тя е изградена на базата на две основни директиви на Европейския съюз – за местообитанията (1992 г.) и за птиците (1979 г.). В България създаването на мрежата започва през 2002 г. с приемането на Закона за биологичното разнообразие, който въвежда стандартите на двете директиви. Към момента, мрежата у нас включва 120 защитени зони за опазване на дивите птици и 233 защитени зони за опазване на природни местообитания, като някои от тях имат припокриващи се граници. Общата площ, покрита от Натура 2000, представлява близо 35% от територията на България. На територията на област Пловдив са обявени 12 защитени зони по директивата за птиците (сред които язовир Конуш, Бесапарски ридове и Централен Балкан) и 21 защитени зони по директивата за местообитанията (включително река Марица, Родопи-Западни, Бесапарски възвишения и други). Част от тези зони включват речни системи с ключова роля като биокоридори, осигуряващи миграция и размножаване на множество защитени растителни и животински видове.
Особен акцент бе поставен върху новите органи за управление на Натура 2000, създадени с последните изменения в Закона за биологичното разнообразие. Регионалните органи вече се представляват от директорите на РИОСВ, а към тях се създават комитети на заинтересованите страни, включващи представители на държавни и общински институции, научни и неправителствени организации, както и ползватели и собственици на земи в защитените зони. Комитетите ще участват активно в изготвянето, актуализацията и контрола върху изпълнението на плановете за управление на всяка зона. Предизвикателствата пред тази задача възбудиха оживена професионална дискусия сред общинските еколози.
Участниците в срещата обсъдиха и практически аспекти от управлението на защитените зони, възможности за финансиране чрез европейски програми, както и ползите от опазването на природата за местните общности – от съхранение на екосистемни услуги до развитие на устойчиви дейности като екотуризъм и биоземеделие.
В края на срещата участниците имаха възможност да се запознаят с две тематични изложби в Информационния център на инспекцията – „Оживялата изложба“ и „Голямото завръщане – 2“, които представят богатото биологично разнообразие и успехите в природозащитата.