Комисията за енергийно и водно регулиране обяви решенията си за цените в сектор „Електроенергетика“ и „Топлоенергетика“, които влизат в сила от 1 юли 2025 г. за следващия едногодишен ценови период до 30.06.2026 г. Те бяха оповестени от председателя на Комисията Пламен Младеновски на брифинг, след приключване на закритото заседание на регулатора.

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, Комисията утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители в размер на 2,58 %.

От 1 юли цената за клиентите  на „Електрохолд“ нараства с 1,82 %, на ЕВН, чийто клиенти са жителите на Пловдив и Югоизточна България– с 3,60 %, а за клиентите на „Енерго Про“ – 2,52%.  За клиентите „ЕСП Златни Пясъци“ ООД цената намалява с 1,94%.  В утвърдените цени са включени и цените за мрежовите услуги високо и ниско напрежение.  

Първоначалните разчети на Комисията предвиждаха средно увеличение с 4,62 %, но още на откритото заседание на 12 юни т.г. председателят на КЕВР Пламен Младеновски се ангажира във финалното си решение регулаторът да търси възможности за по-малък ценови ръст. В условията на стартиралия нов модел на либерализация на пазара на електроенергия Комисията положи големи усилия за намиране на резерви в системата. Това стана възможно в резултат на допълнителните данни от стартиралия нов сегмент на борсовата търговия, което доведе до нови разчети на регулатора и прецизно актуализиране на ценообразуващи елементи на електроенергията в полза за битовите потребители.  

„Намаленият ръст от 4,62% на 2,58% беше постигнат благодарение на три основни фактора. Регулаторът намали надценката за крайните снабдители до нивото за предходната година, на второ място - получените отчетни данни от електроразпределителните дружества за месеците март, април и май ни позволиха да намалим мрежовите тарифи. Третият, най-важен фактор, са отчетените цени от търговете, проведени на Българската независима енергийна борса за годишния продукт, който крайните снабдители закупиха“, подчерта на брифинга  председателят на КЕВР Пламен Младеновски. По думите му това е променило изцяло структурата на приходната и разходната част на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ /ФСЕС/ и е позволило намаление на базисната цена на електроенергията от 144 лв. на 140,03 лв., което  намалява и крайната цена за битовите потребители. Председателят на Комисията припомни също, че сегашното увеличение на средната цена на електрическата енергия  с 2,58% е по-ниско от увеличението през 2023 г. - с 4,7%, и през 2022 г. - с 4,3%. Според него то е напълно съизмеримо с инфлацията и се компенсира от ръста на доходите на гражданите.

„Ако се вземе предвид средната месечна сметка на един потребител, която по данни на електроразпределителните дружества е около 60 лв., увеличението за клиентите на "Електрохолд" ще бъде с 1,08 лева, за тези на ЕВН - с 2,16 лева, а за клиентите на "Енерго-Про" - с 1,50 лева. С това решение КЕВР цели да осигури плавен преход към либерализиран пазар, без сътресения за битовите потребители“, подчерта председателят на КЕВР Пламен Младеновски.

Коментирайки ценовото решение членът на КЕВР Таско Ерменков обърна внимание, че Комисията се е стремила равномерно да разпредели тежестта между потребители, снабдители и производители. Членът на регулатора Благой Голубарев подчерта, че пазарните промени - децентрализация, навлизане на нови енергийни източници, батерии и др. водят до нарастване на ролята на КЕВР за намиране на баланс между всички участници.

С друго решение Комисията утвърди нови пределни цени на топлинната енергия за битови потребители, считано от 1 юли 2025 г. Съгласно Наредба № 5 за регулиране на цените на топлинната енергия регулаторът определя цените на прогнозен принцип, тъй като се отнасят за бъдещ едногодишен ценови период.   

Утвърденото средно увеличение на цените на топлофикационните услуги за битовите клиенти в цялата страна е в размер на 4,54 %.   

След извършен регулаторен преглед на дружествата, прилагане на ценообразуващия модел и корекции на ценообразуващите елементи за всяко топлофикационно дружество Комисията изчисли годишна индивидуална цена на топлинната енергия за регулаторния период 1.07.2025 г. - 30.06.2026 г.

За „Топлофикация София“ ЕАД утвърдената годишна цена  на топлинната енергия за битовите потребители е в размер на 135,89 лв./MWh, за „ЕВН Топлофикация“ ЕАД – 133,78 лв./MWh, за „Топлофикация - Плевен“ ЕАД – 93,62 лв./MWh,за „Топлофикация - Бургас” ЕАД – 85,85 лв./MWh, „Веолия Енерджи Варна” ЕАД - 133,18 лв./MWh, „Топлофикация – Враца“ ЕАД - 105,16 лв./MWh, „Топлофикация - ВТ“ АД - 135,04 лв./MWh, „Топлофикация-Разград“ ЕАД - 138,12 лв./MWh., Топлофикация - Русе“ АД – 97,59 лв. /MWh, Топлофикация - Перник“ АД – 112,96 лв./MWh, Топлофикация - Сливен“ АД – 98,11 лв. /MWh.

С 5,96 % нараства цената за потребителите на „Топлофикация София“ ЕАД, с 5,18 % се увеличава цената за клиентите на „ЕВН България Топлофикация“ ЕАД, в това бисло и за тези  от Пловдив. В Плевен повишението е 4.00 процента, а за „Топлофикация-Бургас“ АД - 4.99 на сто. Във Варна ценовият ръст е най-малък - с 1,00%, във Враца е 4.90%, във Велико Търново – 5.00%. В Разград увеличението е с 5.37 %, в Русе – с 5.03 %, в Перник – 4.99% и в Сливен – 5.11 %.  

„Небходимо е ясно да се подчертае, че дори със сегашното увеличение цените на топлинната енергия остават с около 5 процента по-ниски от тези, които битовите потребители заплащаха през 2022 и 2023 година. Това означава, че разходите на домакинствата ще бъдат по-ниски спрямо 2022 и 2023 година", коментира председателят на КЕВР Пламен Младеновски. Той припомни, че с много усилия Комисията е свела средното увеличение до 4,54 %, при искания за среден ръст от 32 % от страна на топлофикационните дружества - за София искане за 24 процента, Бургас - 37 процента, Враца - 66 процента, Сливен - с 49 процента, а дружеството във Велико Търново е било рекордьор с искане за 93 процента увеличение на топлинната енергия. "Тази година топлофикационните дружества имаха много големи претенции, които ние успяхме да успокоим", обясни Младеновски.

Преди утвърждаването на цените Комисията изготви обоснована прогноза на основните ценообразуващи елементи в разходите на всяко дружествата, които формират цената на топлинната енергия – разходи за природен газ и за закупуване на въглеродни емисии.  Обстойно бяха проучени цените и тенденциите на международни пазари на природен газ и на въглеродни емисии, въз основа на сключените фючърсни сделки за година напред. На тази база Комисията определи средна прогнозна цена на природния газ за новия регулаторен период 1.07.2025 - 30.06.2026 г. в размер на 65,73 лв./MWh /без цени за достъп и пренос/, както и прогнозна средна цена на емисиите за същия период в размер на 70,00 €/t СО2.

Комисията приложи общ подход по отношение ценообразуването, в това число и корекции на ценообразуващите елементи, отчитащи ценовите изменения на природния газ и на квотите въглеродни емисии през периода 1.07.2024 – 30.06.2025 г.    

Преди приемане на окончателните си решения, в съответствие с утвърдената законова процедура регулаторът проведе открити заседания и обществени обсъждания по докладите и проектите за решения, с участието на заявители и заинтересовани страни, включително браншови и работодателски организации, граждански сдружения, експерти и граждани. Ценовите заявления на дружествата, докладите на работните групи и проектите за решения бяха предварително публикувани на интернет страницата на Комисията, а проведените заседания и обсъждания бяха излъчвани онлайн.