
Центърът по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) в Пловдив представи на откриваща пресконференция проект BG16RFPR002-1.014-0003 “Устойчиво развитие на Център по Растителна Системна Биология и Биотехнология (ЦРСББ)”, финансиран със средства в размер на 13 857 943 лв. по Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация”, 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския съюз. Събитието отбеляза 10 години от създаването на ЦРСББ в Пловдив и представи стратегически цели за устойчиво развитие на Центъра като независим научно-изследователски институт и Център за върхови научни постижения в България.
В пресконференцията взеха участие г-н Янислав Янчев - Заместник-министър на земеделието и храните на Република България, проф. Христина Янчева - Областен управител на Пловдив, г-н Иван Попов - Изпълнителен директор на ИА “Програма за образование”, проф. Цанко Гечев - Директор на ЦРСББ, проф. Милен Георгиев - Ръководител на отдел “Растителна клетъчна биотехнология”, Проф. Весела Казашка - Административен директор на ЦРСББ, журналисти, партньорски организации и представители на академичната общност.
Заместник-министърът на земеделието и храните г-н Янислав Янчев подчерта значението на сътрудничеството между наука, иновации и икономика. „ЦРСББ е ярък пример как българската наука не само следва световните тенденции, но и ги създава. Във време на климатични промени и необходимост от устойчиво земеделие Вие давате решения с глобален потенциал“, приветства той ръководния и изследователския екип на Центъра.
„Създаването на ЦРСББ получи подкрепа на всички териториални нива в рамките на Европейския съюз. На европейско ниво Центърът се наложи в силна конкуренция и спечели финансиране чрез финансовия инструмент “Teaming” на програма „Хоризонт Европа“. На национално ниво, проектът бе подкрепен от Министерството на образованието и науката и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, а на местно ниво беше силно подкрепен от Община Пловдив. Ето защо съм уверен, че този Център за върхови научни постижения има важна роля за развитието на Пловдив и Южен централен район, за България, както и в рамките на европейското научно изследователско пространство.“ Това изтъкна г-н Иван Попов - Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“.
“Горди сме, че успяхме да реализираме най-големия проект в областта на растителната системна биология в България. Основната цел, която сме си поставили, е да даваме възможност на чуждестранни изследователи с висока експертиза да идват и да работят в България, както и да задържаме български учени, които да развиват своята изследователска кариера в родината. Центърът е акредитиран за свободна форма на обучение на докторанти в професионално направление “Биотехнологии” и сме горди, че създадохме среда спрямо световните стандарти за обучаване на бъдещото поколение изследователи”, изтъкна проф. Цанко Гечев.
През последните десет години ЦРСББ реализира над 400 научни публикации със среден и висок импакт фактор, участва самостоятелно и в изследователски консорциуми по над 30 национални и международни проекта и развива успешно партньорства със стотици институти и компании от цял свят.
Проф. Милен Георгиев представи проучвания в направленията дълголетие, фотостареене и затлъстяване. Идентифицирано от учените в ЦРСББ вещество в специфичен вид български мед, което удължава живота на моделния лабораторен организъм с 30%, разработен продукт с напълно органичен състав и слънцезащитни свойства, който предстои да бъде изпитан и комерсиализиран. Мултидисциплинарни подходи за изследване на сигналните пътища, свързани с развитието на затлъстяване и метаболитни нарушения, също бяха представени като част от разработките на ръководения от проф. Георгиев отдел „Растителна клетъчна биотехнология“ в ЦРСББ.
Проф. Весела Казашка очерта четири стратегически приоритета за развитие на ЦРСББ - научна продуктивност, пазарна реализация на иновации, задържане на млади учени и привличане на международни специалисти, както и по-тясна връзка между наука, политика и индустрия. Тя подчерта значението на човешкия и професионалния потенциал на изследователите и иновативния екип, както и ключовата роля на утвърдените учени и докторантите за ефективна съвместна научна работа.
Бяха представени технологичното оборудване и изследователският екип на Центъра от България и чужбина, както и част от научните разработки в лабораториите на комплекса и текущи експерименти в оранжериите и специализираните помещения.
Създаването на устойчиви сортове стопанско-значими култури с богато хранително съдържание и подобрена толерантност към климатичните промени и болести, разработване на органични биостимуланти за растителна защита, създаване на триизмерен прототип на човешки епидермис за проучване влиянието на растителни вещества с потенциал за превенция от преждевременно стареене на кожата, идентифициране на природни вещества за дълголетие и остаряване в добро здраве, както и за борба със затлъстяването, са само част от научните разработки, които бяха представени от ръководния екип на Центъра.