29-ото издание на Международния фолклорен фестивал ще се проведе от 28 юли до 1 август на Античния театър в Пловдив, съобщават от Община Пловдив.
Публиката ще има възможност да се наслади на изпълненията на представителни фолклорни състави от Армения, Италия, Парагвай, Словакия, Узбекистан и Украйна.
От Общината уточняват, че всяка година фестивалът се домакинства от български състав, като тази година това е „Седенчица“ към сдружение „Фолклорен свят-Седенчица“ Пловдив с главен художествен ръководител Нели Карабахчиева.
Посочват, че това е едно от най-красивите и очаквани културни събития, радващо се на вярна публика от всички възрасти и преминаващо с много емоции и настроение. Всяка година фолклорният фестивал се превръща в истински празник за публиката в горещите летни дни, като в него се включват фолклорни танцови колективи от цял свят, представящи с много красота, талант и настроение незабравима феерия от цвят и ритми. Това казват организаторите и допълват, че всяка вечер по време на фестивала ще се състоят дефилета на танцовите трупи, които ще тръгват от „Дом Левски”, ще преминават по главната улица, стигайки до откритата сцена на пл. „Стефан Стамболов”, където ще има кратки концерти.
Програмата ще продължава с официалните вечерни представяния на участниците на сцената на Античния театър.
Танцов ансамбъл „Тигранакерт“, Армения
Танцовият ансамбъл „Тигранакерт“ е основан през 2014 г. в Hayordyats Tun (Дом на младежта) в Гюмри от Тигран Норатян - художествен ръководител на състава. Репертоарът му се състои от характерни арменски фолклорни и традиционни танци. През годините ансамбълът е участвал в множество конкурсни фестивали, печелейки престижни награди.
Ансамбъл Sbandieratori dei Borghi e Sestieri Fiorentini, Италия
Танцовата група с флагове Sbandieratori dei Borghi e Sestieri Fiorentini е основана през 1965 г. в град Филине Валдарно, Италия. През 1966 г. съосновава международна конфедерация на традиционните игри с флагове и италианска федерация за флагови спортове. До 1973 г. групата е част от известните Bandierai degli Uffizi, след което поема независим път. Днес съставът включва около 90 членове – капитани, барабанисти, тръбачи и знаменосци – и поддържа училище за флагово изкуство, съхранявайки средновековните традиции на италианските свободни общини. Отличават се с използването на ръчно изработени дървени флагове и автентична екипировка.
Фолклорна танцова група Alma Guarani, Парагвай
Фолклорната група Alma Guarani е създадена с цел да съхранява, поддържа и разпространява танците, обичаите, традициите и музиката на Парагвай. Репертоарът на групата включва както националния танц на Парагвай – „Полка“, така и традиционни танци за индивидуални двойки, както и танци, изпълнявани само от жени или само от мъже. Представленията на групата се съпровождат изцяло с жива музика, с участието на струнни инструменти като китара и арфа, както и духова и ударна група.
Фолклорен ансамбъл „Поважан“, Словакия
Фолклорният ансамбъл „Поважан“ е основан през 1954 г. и е един от най-старите фолклорни колективи в Словакия, с над 60-годишна история. Представлява град Поважска Бистрица на конкурси, фестивали и различни изяви както в страната, така и в чужбина. През годините ансамбълът е предоставил възможност за изява на сцена на множество певци, музиканти и танцьори, като някои от тях продължават професионалния си път в големи състави. В момента групата включва 30 танцьори, 12 музиканти и 11 певци, а художествен ръководител е Милан Янковиех.
Танцов ансамбъл „Суворийлар“, Узбекистан
Танцовият ансамбъл „Суворийлар ва Ёш балет ижрочилари“, чието име в превод от узбекски означава „Конници с Младия балет“, е създаден към Републиканското училище-интернат по хореография в Узбекистан. Художествени ръководители са заслужилият артист на Република Узбекистан Еркин Каххаров и Елена Надирова, носител на ордена „Дустлик“. Сред най-важните отличия на ансамбъла са: Гран при на международен конкурс в Ташкент (2024), второ място на „Жемчужина Азии“, първо място в републиканските конкурси „Ижод бахори“ (март 2025) и за млади изпълнители (май 2025).
Танцова трупа „Орлаюнок“, Украйна
Народният танцов състав „Орлаюнок“ е създаден през 1969 г. от семейството на Людмила и Андреас Родригес Варра към Двореца на културата на железопътните работници. През 1972 г. съставът получава званието „народен“ за активната си художествено-възпитателна дейност сред младежта и високото изпълнителско майсторство. От 1989 г. ръководител на ансамбъла е Александър Соколовски, който продължава традициите на състава с мотото: „Фолклорът е богатството на народния танц“. Репертоарът включва украински, руски, италиански и други народни танци.
Ансамбъл „Седенчица“
Ансамбъл „Седенчица“ е създаден през 2012г. към Сдружение „Фолклорен свят- Седенчица“. Ансамбълът гради своя репертоар върху произведенията на класиците на българската народна хореография: Кирил Дженев, Кирил Харалампиев, Иван Тодоров, Димитър Димитров, Димитър Дойчинов, Маргарита Дикова, Емил Генов, както и на авторски произведения. Носител е на престижни награди от конкурси. Ръководители на „Седенчица“ са Нели Карабахчиева - главен художествен ръководител и Иван Иванов и Даниела Димитрова - хореографи и художествени ръководители.