
„Под бомбетата на дърветата“ и на други места – така е озаглавено представянето на творчеството на българката Даниела Найберг, която от години живее и работи в САЩ, в родната ѝ страна. През август под формата на срещи разговори авторката ще гостува в Пловдив и Бургас, където ще представи на българската публика поезията си, събрана в стихосбирката „Под бомбетата на дърветата“. Изданието е отпечатано от ИК „Знаци“, а премиерата му бе миналата година в рамките на Културен семинар „Непознатите“, когато Даниела Найберг за първи път гостува и на Пловдивската народна библиотека.
Тази година срещата в библиотеката ще е на 12 август от 19 часа и ще се проведе в Читалня №2 „Акад. Петър Динеков“.
Но защо правим втора среща? Какво и кои от темите, засегнати в първия разговор, породиха интерес към неговото продължение? Това са въпросите, на които ще бъде потърсен отговор по време на срещата, на която модератор отново ще е поетът и преводач Азис Таш. Може би отговорът се крие в необичайния характер на неговите въпроси – в един продължаващ задочен диалог, който отключва неочаквани асоциации у авторката и провокира връзки с по-рано създадени творби. Сред тях е и музикално-поетичният албум „В града на спасението“, създаден съвместно с джаз китариста Людмил Крумов.
Запис на глас и китара ще отведе разговора към други места – само за да подчертае онези по-общи теми в поезията на Найберг, в които взаимодействието между човек и природа е същностно. Както и умението да се радваме на малките неща.
Даниела Найберг е етнохореолог, културолог и поет. Завършила е българска филология, философия и културология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Има докторска степен по етнохореология от Института за изследване на изкуствата – БАН.
Автор е на множество научни публикации, седем поетични книги, последната от които е „Под бомбетата на дърветата“. През 2020 г. в сътрудничество с джаз китариста Людмил Крумов, художничката Мария Апостолова и редактора Ирен Петрова създава музикално-поетичния албум „В града на спасението“.
Даниела е артистичен директор при Българския културен център в Сиатъл, където сред оглавяваните от нея програми е „Глаголницата“ – Общество за поезия и литературна проза.