Българо-Китайски бизнес форум „Пловдив-Шънджън: Сътрудничество и инвестиции 2014“ ще се проведе в Пловдив на 24 март 2014 г. Откриването е от 9.30 часа в конферентна зала „Пловдив“ на Новотел Пловдив. Организатори на събитието са Община Пловдив, Община Шънджън, Българо-Китайската Асоциация за бизнес развитие /БКАБР/ и Китайския Съвет за насърчаване на международната търговия при Съвета на Шънджън /CCPIT Шънджън/.
Форумът е следствие на подписания Меморандум за побратимяване между градовете Пловдив и Шънджън*, и на подписания Меморандум за разбирателство между CCPIT Шънджън и БКАБР.
В него ще вземат участие повече от 50 от най-значимите китайски фирми. Голяма част от тях са водещи в отраслите си не само в Китай, но и в света. Българските компании ще имат възможност да проведат бизнес срещи с конкретни партньори от китайска страна. Повече информация за това е качена в сайта на Българо-Китайската Асоциация за бизнес развитие www.bg-china-partners.com и сайта на Община Пловдив www.plovdiv.bg.
Паралелно с форума се организира и изложение „Произведено в Шънджън“, на което от 24 до 26 март 2014 г. в коридорите и фоайето на Новотел Пловдив ще бъдат представени високотехнологични продукти, произведени в 10-милионния китайски мегаполис.
Медиен партньор на форума „Пловдив-Шънджън: Сътрудничество и инвестиции 2014“ са електронните издания на вестниците „Труд“, „24 часа“, „България днес“ и „Български фермер“.
* Шънджън / Шенжен/ е град в Южен Китай в провинция Гуандун, северно от Хонконг. 10-милионният мегаполис Шънджън е технологичният център на Китай, символ е на китайските реформи и е главната врата за интернационален обмен. Над 2 000 високотехнологични компании, както и 189 от фирмите във Fortune 500 са ситуирани в града, включително IBM, Walmart, Microsoft и др. Според класация на американското списание Business Week за 100-те най-силни компании в света в научно-технологичната сфера за 2010 г., автомобилостроителят „BYD", чието седалище е в Шънджън заема първо място, а друга местна компания „Тънсун" – трето. Отличници в редовете на частния бизнес в Китай са и Китайската търговска банка, групата „Пинан", производителите на електроника „Хуауей", групата ВЕКО, ZTE.
Шънджън е класиран на 2-ро място в класацията за Най-конкурентоспособните градове в света на The Economist за 2012, на 2-ро място с класацията на Forbes за Най-добър град за Бизнес в Китай за 2011, 8 от 100-те най-богати личности в Китай от класацията на Forbes “Forbes China Rich List” са от Шънджън.
Мегаполисът разполага с второто по натовареност пристанище за контейнеровози в Китай след Шанхай.