Топлинните счетоводители са излишни  посредници между абонатите и топлофикационните дружества  и трябва да отпаднат. Освен това трябва   да се въведе ежемесечно отчитане на потребената топлоенергия. Това предложиха експертите от Гражданско движение „ДНЕС” по време на кръглата маса „ ЕВН Топлофикация” Пловдив – лице в лице с проблемите”., която се проведе в сградата на Областната администрация Пловдив.

В нея взеха участие експерти от ДКЕВР, пловдивската топлофикация, прокуратурата и неправителствени организации.  От ЕВН съобщиха, че са сключили  договори с две от пловдивските фирми за дялово разпределение и 70% от абонатите им са на месечен отчет. Представителите на енергийното дружество обаче добавиха, че на този етап съществуват законови и процедурни пречки за премахването на топлините счетоводители.
  Специалистът  от ДКЕВР Петър Петров, обясни че абонатите трябва да бъдат коректно информирани за потреблението си и начина на разпределение на топлоенергията, а в абонатните станции е задължително да има температурни графици. Според него сегашната формула за изчисление на топлинната енергия в голямата си част не отговаря на реалното потребление.

 Експертът по енергетика на „Днес” Георги Христов заяви, че е необходимо   на законодателно ниво да се разгледат проблемите с доставката на енергия, сградната инсталация, индивидуалните договори, измерването и да се въведат реални отчети, а не прогнозни дялове . От „ДНЕС” съобщиха още , че в Пловдив от близо 1300 подадени жалби 35% са срещу ЕВН-топлофикация.

 Пловдивчани са се оплаквали най-много от нереални сметки за топла вода, неясни фактури и невъзможност да се откажат от услугата, информира областният координатор Малина Несторова. На този етап заведени множество дела, като в 60% от тях съдът се е произнесъл в полза на гражданите. През 2013 година Районна прокуратура в Пловдив е образувала проверки по 39 жалби срещу ЕВН като две трети от тях са изпратени в ДКЕВР, каза от своя страна районният прокурор Гергана Мутафова.