Конкурсът за есе на тема „Спасяването на българските евреи“ излиза от рамките на СОУ „Патриарх Евтимий“ и Пловдив, и става национален. Това съобщи председателят на Израелско-Българският институт д-р Невен Енчев при среща с ученици в Народната библиотека „Иван Вазов“. Освен в града под тепетата, предстои в още 11 града да стартира инициативата. Д-р Енчев и Яков Джераси, председател на фондация „България“ и заместник-председател на Израелско-Българският институт бяха категорични, че спасяването на 50-те хиляди български евреи е изключителен акт, с който България трябва да се гордее , но и за който българите трябва да говорят повече. Защото „един полски евреин се завръща в Родината си с ужасната мисъл за Холокоста, съвсем с други чувства се завръща тук един бъргарски евреин, той си идва с благодарността за спасението“.
Младите хора ще пишаг есетата си по впечатленията си върху книгата на проф. Михаел Бар Зоар „Извън хватката на Хитлер“. По традиция победителите – класираните на първо и второ място, ще посетят Израел, където ще се срещнат с депутати и представители на наследници на спасените български евреи. Срокът за предаване на есетата е до 15 април в СОУ „Патриарх Евтимий“. За останалите училища – децата ще бъдат информирани от ръководствата.
„Книгата но проф. Бар Зоар ще ви обогати не само с още познания, но и емоционално – убеден съм. Защото, говорим за една държава, която е в непрестаннна война, и в същото време е втора в света, след САЩ, по брой на откритите нови компании. Говорим и за акта, от страна на българската държава. За направеното от българската църква, от Екзарх Стефан и митрополит Кирил – знаете тук, на мястото на днешното училище „Дружба“ са били събрани евреите, тогава пловдивският митрополит казва: Ако тези хора – българските евреи, тръгнат, и аз тръгвам с тях“, разказа пред учениците д-р Невен Енчев. Той обаче бе категоричен, че прочитът не бива да остава единствено в миналото. „Прояви от рода на това да се хвърлят камъни по Джумая джамия са недопустими. Днес ще е джамията, утре може да бъде синагогата, а след това и църквата „Света Марина“, не трябва да го позволяваме“, каза д-р Енчев.
„Държавата, в която посрещат българите с обич – това е Израел“, казаха победителките в миналогодишния конкурс за есе, посветено на спасяването на българските евреи Ива Янакиева и Надежда Бойчева. Надежда, която през миналата година е била в 12 клас, сега макар и студентка, пристигна на срещата с униформата на училището си. Надя и Ива признаха, че са изключително впечатлени от срещите си в Израел, че навсякъде, където разберат, че са от България, са ги посрещали с усмивка и изключително уважение. Имали са наистина запомнящи се разговори в Израел, които по думите им, са ги накарали да се замислят за стойностните неща в живота и са преобърнали много неща в ценностната ни система. „Разговаряхме с човек, преживял Холокоста, с човек, който на 10 години е лежал между трупове. Слушайки го как разсъждава, как изобщо не е изпълнен с омраза и неводолство към света, изведнъж се запитахме вътрешно – ние от какво всъщност бяхме недоволни вчера? От това, че имаме дом, семейство, че сме гледани и имаме условия да се образоваме?“, откровено разказаха момичетата.
Те не скриха, че са били впечатлени от още един факт – как министърът на куртурата в Израел се разхождал със скутер – не с автомобили и охрана, как си говорели с учениците на малко име и като приятели.
Ива Янакиева и Надежда Бойчева получиха покана от Израелско-Българския институт да работят за неправителствената организация като стипендианти.