
Специалистите от Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив посрещнаха делегация от една от водещите университетски болници в света – Weill Cornell Medicine в Ню Йорк (САЩ).
Срещата даде възможност за двустранен обмен на опит между български и американски лекари относно съвременни подходи в педиатричната грижа и медицинското образование.
Домакин на събитието от страна на УМБАЛ „Свети Георги“ беше доц. Янков – началник на Клиниката по педиатрия. Американската делегация включваше лекари специалисти по педиатрична палиативна медицина и спешна помощ, доценти и професори по клинична педиатрия, експерти по управление на качеството и безопасността на пациентите, както и специалисти по детско развитие и арт терапия.
Гостите посетиха Клиниката по педиатрия и интензивното отделение, където се проведоха дискусии и обмен на добри практики в областта на педиатричната грижа, диагностиката и лечението. Български и американски лекари обсъдиха подходи за повишаване качеството и безопасността на грижите за най-малките пациенти, включително иновативни модели на палиативна и спешна помощ.
„Сътрудничеството с водещи международни институции е от ключово значение за обмена на знания и внедряването на добри практики, които пряко подобряват грижата за децата.“, коментира доц. Янков.
Посещението е част от проект на Фондация „Америка за България“, насочен към обмен на знания и добри практики в областта на детското здравеопазване. Срещата отбелязва важна стъпка към задълбочаване на професионалното сътрудничество между български и американски медицински специалисти в името на по-доброто здравеопазване за най-малките пациенти.