Кандидатстудентските курсове по математика и химия и опазване на околната среда са полезни за по-добрата подготовка на желаещите да постъпят в Университета по хранителни технологии. Те дават определена насоченост към спецификата на изпитните тестове.

В отделните учебни заведения седмичната натовареност по математика или химия и опазване на околната среда е различна, затова и нивото на подготовка по тези предмети не е еднакво. Затова на провежданите курсове преподавателите се стремят да компенсират това различие, попълват се до някаква степен пропуските в знанията. Отделя се внимание на спецификата на математическите и химичните понятия, правила, свойства и формули, необходими за приемния изпит. Освен това се дават методически указания за бързо и рационално решаване на тестовите задачи, как да се спечели време, как да се извърши проверка на даденото решение, как да постъпят, в случай че не са убедени в правилността на избрания отговор. Учениците получават набор от задачи за самостоятелна работа, с което имат възможност да проверят своето ниво на подготовка. На следващия ден се коментират решенията, с цел да се отстранят допуснатите пропуски, неточности и грешки. Набляга се на онези типове примери, които се падат на приемния изпит, но са полезни и за матурата.

Обучението се провежда 5 дни по 6 часа дневно, но при желание и интерес от страна на кандидат-студентите времето може да бъде удължено. На курса се решават около 1000 задачи и още толкова се дават за домашна работа. „Посещаващите курса са много съзнателни, в последните години получават от 5,00 до 6,00“, отбеляза  ас. Светла Георгиева от катедра „Математика и физика“ в УХТ. При желание и интерес от страна на кандидат-студентите времето на курса може да бъде удължено.

Нейният опит и на колегата й гл. ас. Мина Тодорова от катедра „Органична химия”, показва, че най-ефективни са курсовете, провеждани в непосредствена близост до обявените дати за предварителни изпити. Бъдещите студенти  умело прилагат придобилите знания и техники на решаване при провеждане на кандидат-студентския изпит.

Двете преподавателки препоръчаха на кандидатите да погледнат примерните изпитни варианти на сайта на УХТ, да пробват да ги решат сами. Ако не успят да се справят, да се обърнат към преподавателите за консултации. Те са готови да им  съдействат, увериха от учебното заведение