Конфедерацията на труда "Подкрепа" излезе с протестна декларация след заседанито на нейното ръководство в Пловдив
Ето неговият текст:
ОТНОСНО: Указанията на Министерството на финансите от 18.5.2026 г. и 19.06.2026 г. за подготовка на проектобюджетите за 2026 г. и прогнозите за 2027–2028 г. и спекулативните искания на едрия бизнес за орязване на социални и работнически права.
Уважаеми господин министър-председател
Уважаеми дами и господа управляващи
Уважаеми граждани,
Ние, легитимните представители на работещите в българската държавна администрация, изразяваме своя категоричен, краен и неотстъпчив протест срещу безпрецедентния опит за фискален геноцид над държавните служители и работещите по трудово правоотношение в държавната администрация. Спуснатите Указания на Министерството на финансите и съпътстващите ги цинични лобистки изказвания на част от представителите на работодателските организации не са административни мерки, а директно обявяване на война срещу българската държавност и хората, които я крепят!
1. Заплатите се замразяват, а цените?
Държавата цинично разпорежда разходите за персонал за 2027–2028 г. да се „запазят на нивото на 2026 г.“. Питаме Министерството на финансите: Спуснало ли е указания до пазара да замрази инфлацията и цените на стоките от първа необходимост? Да оставиш доходите на хората фиксирани в условия на непрекъснат ценови натиск е меко казано престъпно купуване на бюджетно спокойствие за сметка на жизнения стандарт на работещите.
2. Орязването на бюджетите на ключови административни структури с 10% е ликвидация на административния капацитет!
Нареденото съкращение с 10% на разходите за заплати и осигуровки от 1 септември 2026 г. е брутален удар, който неминуемо ще рефлектира върху индивидуалните възнаграждения, ще доведе до масови съкращения и ще ликвидира възможността за изплащане на и без друго срамно ниските размери на Допълнително възнаграждение за постигнати резултати (ДВПР), което може да се получава в държавната администрация. Напомняме, че законоустановения ред за възнаграждения в държавната администрация е „70% твърдо възнаграждение и 30% ДВПР“ залегнала като основа на модела за заплащане в администрацията от 2012 г. Изземването на тази възможност означава автоматично орязване на реалния доход на експертите. Трябва да напомним, че през 2012-та година бе отнет и „клас прослужено време“ за всички работници и служители в държавната администрация. Отнемането и на ДВПР ще бъде последния „пирон в ковчега“ на работещите в този сектор.
3. Погазването на договореностите чрез КТД е гавра със законите и е недопустимо!
Текст от указанията на МФ безцеремонно настоява за отмяна на вече договорени механизми за ръст на възнаграждения и социални придобивки в действащи Колективни трудови договори (КТД), по които КТ „Подкрепа“ е страна! Това е правен нихилизъм и брутално потъпкване на социалния диалог. Няма да допуснем с един административен замах да се зачеркнат десетилетия синдикален труд и законови гаранции!
4. Лъжата за „трайно незаетите щатове“ и реалното текучество
Констатацията на МФ, че има „твърде много незаети щатни бройки“, е връх на демагогията. Тези бройки не са умишлено празни – те са свободни заради огромното текучество, породено от ниските и обидни нива на заплащане в сектора! Когато премахнете тези щатове, вие окончателно отнемате възможността на ведомствата да компенсират и без друго пренатоварените оставащи служители, които в момента вършат работа за трима.
5. Квалификацията на държавния служител срещу спекулациите на бизнеса
Омръзна ни от популистката и манипулативна мантра, че „заплатите в държавния сектор били по-високи от тези в частния“. Статистиката го опровергава! Но дори и да има разлики в определени звена, това е напълно логично: изискванията за заемане на държавна длъжност включват задължително висше образование, специфичен ценз и доказан професионален стаж. Общото ниво на образование и квалификация в държавната администрация е в пъти по-високо от средното за частния сектор. Недопустимо е бизнес организации като КРИБ да противопоставят работещите българи едни на други, като същевременно и дума не обелват за огромния процент, а именно ~35% „сива“ икономика, както и непрестанният натиск от тяхна страна за внос на все повече и повече работници от трети страни, които биват назначавани на минимална работна заплата!
6. Спекулата на частния сектор изяжда държавния бюджет
Господа работодатели, нали именно парите от съпътстващите дейности и издръжката на системите отиват директно във вашите фирми? Вие постоянно вдигате цените на услугите – от поддръжката на държавния автопарк до копирната хартия и софтуера. Когато частният сектор непрекъснато напомпва цените си, по каква логика МФ иска ограничаване на издръжката на администрацията? Вие печелите на гърба на бюджета, а искате работещите в него да мизерстват!
7. Обикновеният работник издържа държавата, а не едрият бизнес, това е срамната истина!
По повод непремерените изявления на говорителите на олигархията, че държавните служители трябвало сами да плащат осигуровките си без компенсация в заплатите, категорично заявяваме: Спрете с безочливостта!
Официалните данни за структурата на приходите в държавния бюджет разкриват една крещяща несправедливост:
Години наред приходите от ЗДДФЛ (данъкът върху доходите на физическите лица, удържан от заплатите на хората на наемния труд) са значително по-високи от приходите по ЗКПО (корпоративния данък от печалбите на фирмите);
Обикновеният работещ българин (в това число и държавния служител) вкарва в хазната милиарди повече, отколкото целият едър капитал с неговия 10% плосък данък печалба.
Вие ли твърдите, че създавате БВП? Каква икономическа логика оправдава факта, че майка с две деца плаща същия данъчен процент като холдинг с милионни дивиденти? Никаква! Данъчната ни система е регресивна – тя натоварва бедния и щади олигархията. Докато целият свят въвежда глобални минимални корпоративни данъци от 15%, у нас се търсят вратички в ЗКПО за лобистки изключения.
Има червени линии, от които няма да отстъпим! настояваме за:
Назабавно оттегляне на рестриктивните текстове в Указанията на МФ, предвиждащи съкращаване на перата за заплати и замразяване на доходите;
Пълно запазване на механизма на ДВПР и недопускане на посегателство върху Колективните трудови договори и законовите индексации, незабавни действия за възстановяване на допълнителното възнаграждение за придобит стаж и професионален опит за заетите в държавната администрация;
Абсолюгно отхвърляне на всякакви идеи за прехвърляне на осигурителната тежест върху служителите без пълно и чисто компенсаторно увеличение на брутните заплати, за което следва да се предвиди допълнителен финансов ресурс в достатъчен размер;
Осигурянане на адекватен фитаткон ресурс в Бюджет 2026 и Бюджет 2027 за ръст на възнагражденията в: АСП, АЗ, НОИ, НЗОК, РЗИ, ИА ГИТ, АВ, АГКК, НСИ, КЗП, ОА, Общинската администрация, НАП, Агенция Митници, БАБХ, ДФЗ, ОДЗ, ИАРА, ИАГ,НССЗ, РИОСВ, ИААА, ДА А, АПИ, администрациите на Министерство на културата и Министерство на правосъдието, който да се разпредели по методика, одобрена от синдикалните организации във въпросните администрации.
Премахване на „паразитните“ държавни структури и тези с дублиращи функции, в което по същество следва да се състои една реална административна реформа, която българските граждани очакват. Именно в тези структури са партийните назначения, които получават срамно високи заплати, като същевременно ползата от съществуването е не просто съмнителна, а нацяло отсъства! Като „бонус“ от тяхното съществуване е демонизирането на държавните служители въобще, както и изкривяването на данните за размера на средната администрация. Ето това е една чудесна възможност да докажете, че няма да толерирате „калинките“ в администрацията, а ще разчитате на хората на терен – тези, които са реалните изпълнители на политики.
Стартиране на реална данъчна реформа за юридическите лица, включваща прогресивно данъчно облагане на корпоративните печалби на едрия капитал, за да спре държавата да се кърпи само от джоба на работещия българи.
Уважаеми дами и господа,
Държавата – това са хората, които работят за нея. Ако потвърдите тези указания в този им вид, вие ликвидирате правовия ред и обричате институциите на колапс.
Ние от КТ „Подкрепа“ обявяваме пълна синдикална готовност за масови протестни действия, ефективни стачки и гражданско неподчинение!
Няма да позволим да чувате лобистките гласове на алчността и олигархичните структури, а да оставате глухи за гласа на българските работници, в това число и тези, на чиито плещи се крепи цялата държава!
За Конфедеративния съвет на „КТ „Подкрепа“:
Димитър Манолов
Президент на КТ „Подкрепа“.
