„Съвместно с екипа от проектанти, изготвили Общия устройствен план, и с активната работа на главния архитект Христова успяхме в рамките на близо две години да подготвим един от най-важните стратегически документи за нейното развитие. Планът премина през всички необходими процедури и е съгласуван с държавните и регионалните институции. Това ни дава увереност, че предлагаме документ, който отговаря както на нормативните изисквания, така и на очакванията на гражданите и бизнеса“, заяви кметът Димитър Иванов. Според него новият ОУП е насочен към устойчивото развитие на населените места, подобряването на инвестиционната среда и създаването на по-добри условия за живот. „Това е стратегическа визия за развитието на общината през следващите десетилетия, поне за 50 години напред. Освен това ще се спестят средства и време както на жителите, така и на инвеститорите при реализирането на техните намерения“, подчерта Иванов.
Традиционно по време на заседанието бяха представени и успехите на младите таланти от общината. Председателят на ОбС Виолета Христодулова посочи постиженията на младите спортисти.
„Поредно силно представяне записаха състезателите на СКК „Феникс“ (Рогош) с треньор Йордан Зикямов по време на 15-ото издание на международния турнир за купа „Черно море“. В престижната надпревара клубът участва с 12 състезатели, които още в първия ден спечелиха общо десет отличия – две шампионски титли, пет сребърни и три бронзови медала. Отборът на ХК „Труд“, при момчетата до 12 години, завоюва шампионската титла на Държавното първенство по хандбал. Младите таланти от Община Марица изиграха впечатляващ турнир и заслужено се окичиха със златните медали след поредица от силни двубои. Със спечелената шампионска титла младите хандбалисти на ХК „Труд“ затвърдиха мястото си сред най-добрите и перспективни отбори в страната“, представи постиженията им Христодулова.
Съветниците аплодираха състезателите, а кметът Димитър Иванов поздрави младите спортисти и техните треньори за постигнатите успехи и подчерта, че Община Марица ще продължи последователно да подкрепя развитието на спорта, изкуството и младите таланти.
„Гордеем се с постиженията на нашите деца. Те са най-добрите посланици на общината и доказват, че с труд, дисциплина и постоянство могат да бъдат сред най-добрите в страната“, заяви Иванов. Кметът предложи финансова награда и за двата клуба в размер от по 1 000 евро, които да бъдат гласувани от съветниците.
В края на сесията Йордан Зикямов, който е и общински съветник, изрази своето възмущение от постъпил сигнал до Министерство на младежта и спорта от „доброжелателен гражданин“, в който се изисква проверка на дейността на клуба по карате. „Бяхме проверени по време на тренировка. Всички документи са изрядни. Проверяващите бяха впечатлени от постиженията на децата и от факта, че те са постигнати изцяло с финансиране от Община Марица, без помощта на министерството. Недоумявам как може да има хора, които да застават срещу децата, и това е човек, който е бил винаги против всички решения, против бюджета, против финансирането на клубовете, изграждането на спортни площадки и други действия, подпомагащи развитието й“, изрази своето огорчение Зикямов.
Заместник-кметът по образование и здравеопазване Анелия Симеонова сподели радостта си от постиженията на учениците в общината. На ДЗИ за 4. клас „Математика“ възпитаниците на НУ „Св. Климент Охридски“ от Войсил са втори по резултат в областта, а тези от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ от Труд са седми в класацията, което е доказателство за високото ниво на образователните институции в общината.
Сред приетите решения бяха и отпускането на средства за инвитро процедури на две семейства с репродуктивни проблеми, както и финансово подпомагане и награждаване на деца с изявени дарби и значими постижения в областта на спорта и изкуствата. Кристина Атанасова, участвала на национални фолклорни фестивали и спечелила множество отличия, получи финансова награда. Станимир Генов, състезател по гребане, бе награден за успехите и постигнатите високи резултати в международни и държавни състезания. Петокласникът Георги Коев бе отличен за постиженията му в областта на математиката и шахмата.
