Върховният касационен съд остави в сила присъда на пловдивските апелативни магистрати, с която на подсъдимия Р. Т. е наложено наказание от 8 години лишаване от свобода за опит за убийство.

Първоначално Пловдивският окръжен съд е признал подсъдимия Р. Т. за невинен в това, че на 16.12.2022 г. в гр. Асеновград, да е направил опит умишлено да умъртви Х. И. по начин и със средство опасни за живота на мнозина - пистолет, като е приел, че деянието е извършено в условията на неизбежна отбрана - за да защити от непосредствено противоправно нападение баща си. Поради това окръжният съд е оправдал подсъдимия.

  Пловдивският апелативен съд, в края на миналата година, отмени оправдателната присъда на Р. Т. и го е призна за виновен в опит за убийство на Х.И., като му е наложи наказание от 8 години лишаване от свобода. 

Апелативните магистрати преразпитаха свидетели очевидци, назначиха нова медицинска и балистична експертиза, и изслушаха в залата записите от обажданията на тил 112. Въз основа на събраните нови доказателства те приеха, че след възникнал конфликт подсъдимият Р. Т. излязъл от къщата в Асеновград, и се насочил към пострадалия. Приближил към него и извадил от дрехите си боен пистолет. Произвел един изстрел към горна дясна част от тялото на Х.И., прострелял го и захвърлил оръжието. Върнал се в жилището си и сам сигнализирал на тел.112 как пострадалият предизвикал конфликт  на улицата. 

Едва тогава между двете фамилии инцидентът се разрастрал в масово сбиване. В този момент пристигнали полицейските служители. Малко след това подсъдимият оттново се завърнал на местопроизшествието.

ВКС приема, че присъдата на Пловдивският апелативен съд е правилна, а наложеното наказание напълно справедливо. 

Решението на ВКС е оконателно.