За момента нямаме данни за външна намеса при инцидента край село Белица, съобщи вътрешният министър Иван Демерджиев. Той, заедно с изпълняващият функциите главен секретар на МВР главен комисар Любомир Николов и директорът на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” отидоха лично на мястото на произшествието. Основната цел - бърза и качествена координация, така че да не се допусне опасност за населението.

“Няма и съществено разрастване на огъня в други посоки. За момента пожарът е под контрол. Категорично искам да заявя, че към момента няма данни за външна намеса и това е мнение на представителите на различните  държавни структури тук, на място“, категоричен бе Демерджиев.

Той допълни, че конкретните причини за инцидента тепърва ще се изясняват. Тук са всички необходими сили, колегите ще правят и експертизи, ще поверят внимателно ситуацията. На първо четене нямаме никакво основание да смятаме, че има някаква външна причина. Има данни за вътрешноведомствено превозно средство на място, но не може да се каже, че е потвърдено огънят да е тръгнал от него, поясни министърът.

Направили сме необходимото от периметъра, който смятаме за опасен, да бъдат изтеглени всички работници. Хората, работили в този периметър, са установени невредими. Поддържаме тази зона обезопасена, докато се убедим, че няма никакъв риск. Приоритетно ще следим за безопасността на хората, след това за ограничаване на самия пожар и насочваме силите си за изясняване на причините със съответните експертизи и процесуални способи. Наблюдаваме терена и с дронове, за да следим развитието на пожара, който към момента е под контрол, съобщи на брифинга вътрешният министър. Той добави, че проверките на подобни обекти са постоянни и непрекъснато са във  фокуса на внимание. Последната на това място е била преди по-малко от месец. „Използвам случая да благодаря на всички структури на държавата, които имат отношение към такъв инцидент. В готовност са и нашите колеги от Министерството на отбраната, които да се включат с хеликоптер при необходимост“, заяви в заключение Демерджиев.

Директорът на ГДПБЗН главен комисар Александър Джартов съобщи, че няма завишение на нормите за замърсяване на въздуха. Вятърът не е силен. Към настоящия момент пожарът е овладян по два от фронтовете – източен и западен. В района действат общо 13 екипа -  6 на пожарната, 6 на горското и 1 от доброволци от общината. Колегите работят на безопасно разстояние. Евакуация на хора не е организирана, но имаше информация от местната власт хората да си останат вкъщи. В една махала до с. Радоевци работят екипи пожарникари.