В началото на настоящата година  мъж е починал  по време на работа, след като е бил премазан при движение на камион на заден ход. Трагичната вест съобщи на пресконференция   директорът на Инспекцията по труда в Пловдив Атанас Чернаев. Той поясни, че  най-честите срещаните  трудови злополуки в Пловдив и региона  са от наранявания и падания.
През миналата седмица  работник на 40 години е премазал пръстта си по време на работа в цех в с. Стряма. Той се е наранил , докато се е опитвал да раздели тръби с лост. Друг такъв   случай на трудова злополука е регистриран от началото на годината в инспекцията, а друг е завършил с ампутацията на крака на жена от с. Царацово, допълни още Чернаев.
Регистрираните злополуки на работното място за първите три месеца в областта са 38 - с 21 по-малко за същия период на миналата година. От януари тази година  служителите на Инспекцията по труда в Пловдив са извършили 813 проверки, а броят на нарушенията е 3323. Съставени са 114 акта на обща стойност 225 000 лева са съставени на нарушителите.
 Работодателите наемат най-често  работници без трудов договор и забавят с до два месеца възнагражденията на персонала. Сумата на неизплатените заплати възлиза на 1 800 000 , като най-много са в строителството, търговията и услугите„ В много случаи работодателите просто нямат пари да платят на своите служители. В Пловдивска област  регистрираните фирми, наемащи служители са 18 000. Глобите, които се налагат на нарушителите започват от 1500 и стигат до 10 000 лева.
 Според резултатите от Националното изследване на условията на труд в България, което обхваща над 200 000 работещи във всички сектори на икономиката и от всички видове предприятия в цялата страна,  43% от работещите българи смятат, че работата се отразява негативно на здравето им, съобщи Атанас Чернаев. Най-честите оплакванията са от обща умора и стрес. Най-сериозни рискове за здравето по оценка на работещите обаче крият секторите „Образование” – 77% и хуманно здравеопазване и социална работа” - 63%. Като най-безопасни хората отчитат сектори „Култура, спорт и развлечения” и „Професионални дейности и научни изследвания”.