В Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив  днес се състоя среща на националните културни институти и културните аташета от посолствата в България с екипа на Фондация „Пловдив 2019“. Участници в срещата бяха Красимира Танчева - Британски съвет, Катерина Хуртаева и Денка Стескалова -Чешки институт, Хавиер Валдивиелсо -интститут „Сервантес“, Албена Попова - Полски институт, Дийом Робер - Френски културен институт, Енцо Вецел - Гьоте институт и културното аташе на Австрийско посолство - Томас Щолц.
    В рамките на два часа бе представена програмата на фондацията и културния календар на Община Пловдив, с акцент върху емблематичните за града фестивали и събития. Презентацията бе водена от Валери Кьорленски – административен директор, Светлана Куюмджиева – артистичен директор и Радостина Георгиева – мениджър „Проекти и програми“ във Фондация „Пловдив 2019“. Бяха обсъдени както алтернативи за съвместна работа по културни проекти, така и възможности за развитие на чуждоезиковото обучение. Представена бе концепция за учебна програма по специалността „Културен мениджмънт“, която да бъде реализирана в един от елитните пловдивски университети на български и английски език.

    Визитата на представителите на културните институти продължава в Пловдив с туристическа обиколка на центъра на града и в първия български арт квартал, част от  програмата на „Пловдив 2019“ – „Капана“, където ще бъдат проведени срещи и презентации с партньорски организации и представители на културно-творческите индустрии.

    Проведената годишна среща на националните културни институти и културните аташета от посолствата в България (EUNIC) имаше за цел да се утвърдят отношенията на фондация „Пловдив 2019“ с културните институти в България, да се обсъдят възможности за партньорство и съвместни дейности с идеята да се постигне европейско измерение. След спечелването на титлата „Европейска столица на културата` 2019“ работата на фондацията встъпва в следващ етап, в който заложената програма трябва да бъде реализирана. През тази година „Пловдив 2019“ ще започне важни проекти и ще стартира проектирането на ключова културна инфраструктура. Приоритет ще бъде разработване на партньорства с европейски културни оператори и институции, осигуряване на съфинансиране по европейски програми и пълноценно представяне на града като част от културното многообразие на Европа.
    Целта на първия български град, носител на тази титла е да бъде една от успешните столици в най-голямата програма за култура на Европейския съюз.