Тенденцията за повишаване на речните нива в страната ще се запази през следващите няколко дни. Това събщиха  Министерството на околната среда и водите.

По данни и прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН ( НИМХ- БАХ) утре и през следващото денонощие валежите ще продължат. Очакваните количества  ще са между 5 и 15 л/кв.м, в отделни райони  и до 20 л/кв.м. 
 
В неделя все още ще превалява слаб дъжд, привечер ще спира. Очакваните  количества - 3-10 л/кв.м. В понеделник ще е без валежи. През нощта срещу вторник на отделни места ще превали слаб дъжд с 1-5 л/кв.м. 
 
Водните количества в реките в цялата страната са над праговете за високи води. В по-голямата част от страната почвите са преовлажнени, което е предпоставка за бързо формиране на повърхностен отток.
 
През последното денонощие несъществени повишения на речните нива са регистрирани в западната част на страната. 
 
Дунавски басейн: 
Oтчетени са незначителни повишения в поречията: Огоста с до +6 см; Искър с до +28 см; Вит с до +16 см; Осъм с до +14 см; Янтра с до +16 см. Нивата във водосборите на реките Черни Вит, Вит, Янтра и Русенски Лом слабо са се понижили. 
 
Черноморски басейн: 
С +28 см се е повишило нивото на река Луда Камчия при с. Бероново. Нивата на останалите наблюдавани реки в басейна са се понижили с до -8 см или са останали непроменени. 
Източнобеломорски басейн: 
 
Нивото на река Тунджа при наблюдателните пунктове гр. Павел баня и гр. Елхово е останало непроменено. 
В басейна на река Марица са регистрирани повишения с до +44 см.
В поречие Арда повишения са отчетени при гр. Рудозем с +32 см, при с. Вехтино +69 см и на притока р. Върбица с +24 см. 
 
Западнобеломорски басейн: Регистрирани са повишения на речните нива във водосборите и на двете наблюдавани реки Места и Струма, съответно с до +30 см и с до +20 см. 
 
В резултат на метеорологичната и хидрологична обстановка, тенденцията за повишаване на речните нива в страната ще се запази през следващите няколко дни. Оттокът, формиран от прогнозирани валежи, интензивно снеготопене и висока почвена влага, се очаква да бъде значителен и ще доведе до съществени повишения на речните нива в цялата страна: 
 
Дунавски басейн – очакват се повишения от прогнозни валежи от дъжд и снеготопене в горните и средни течения на реките:  Арчар,  Лом, Огоста, Искър,  Янтра; 
 
Черноморски басейн: очакват се повишения, в резултат на прогнозирани валежи и снеготопене в горното течение на река Камчия (реките Голяма и Луда Камчия); 
 
Източнобеломорски басейн – повишение на водните нива от прогнозирани значителни валежи и снеготопене: 
 река Тунджа – съществено повишение в горното течение, вследствие от значително снеготопене, както и в долното течение на реката (след яз. Жребчево), вследствие от прогнозирани по-съществени валежи от дъжд, очаква се и повишение на водните нива на притоците й: Мочурица, Азмак,  Куруджа,  Синаповска; 
 река Марица – очакват се повишения в целия водосбор, като в северните притоци на реката ще са вследствие на снеготопене. По-значителни повишения са вероятни по Родопските й притоци, като резултат от снеготопене и прогнозирани валежи от дъжд, както и на притоците й в долното течение след вливането на река Сазлийка (очаква се нейното ниво да се повиши). 
 река Арда – в целия водосбор на реката се очакват повишения от снеготопене, прогнозирани валежи от дъжд и висока подпочвена влага. По-съществени се очакват да са по горното течение на основната река и притоците й -  Елховска,  Черна,  Малка Арда,  Ардинска,  Давидковска,  Върбица и Крумовица; 
• река Бяла – тенденцията към покачване на водните нива ще се задържи. 
 
Системата за ранно предупреждение за водосборите на реките Марица и Тунджа при НИМХ-БАН прогнозира: 
 
Река Тунджа: 
Нивото на река Тунджа при гр. Ямбол е над жълтия праг (предупреждение) и плавно ще продължи да се понижава до 28 март след което ще се повиши без да преминава оранжевия праг. 
Нивото на река Тунджа при гр. Елхово е над оранжевия праг (риск за тревога), като ще продължи плавно да се понижава до 29 март късно вечерта, след което отново се очаква повишение. 
 
Река Марица: 
Нивото на река Марица при гр. Пловдив е под жълтия праг на предупреждение, като по прогноза се очаква в късните часове на 27 март да го премине, оставайки над него до 30 март.  Нивото на река Марица при гр. Първомай по прогноза да премине жълтия праг за предупреждение на 28 – и  да остане над него до 30 март. 
Нивото на река Сазлийка при гр. Гълъбово е под жълтия праг за предупреждение, като се очаква да го премине в обедните часове на 28 март и да се задържи над него през следващите няколко дни. 
Нивото на река Марица при гр. Харманли е под жълтия праг за предупреждение, като по прогноза се очаква в ранните часове на 29 март да достигне и да премине жълтия праг на предупреждение, където ще се задържи до късните часове на 31март.
Нивото на река Марица при Свиленград се очаква да премине жълтия праг за предупреждение в следобедните часове на 29 март, като по прогноза ще се задържи над него до обедните часове на 31март.
 
Река Арда: 
Според системата за предупреждение за басейна на река Арда нивото на река Черна река при гр. Смолян е достигнала жълтия праг за предупреждение и се очаква да се задържи над него до 28 март. 
Нивото на река Елховска при гр. Рудозем е възможно да достигне жълтия праг за предупреждение на 27 март вечерта. 
 
Западнобеломорски басейн: в резултат на снеготопене и прогнозирани значителни валежи от дъжд тенденцията към плавно покачване на водните нива ще се запази и през следващите дни: 
 река Струма – целия водосбор. По съществено повишение се очаква по притокът й  Струмешница; 
 река Места – целия водосбор. 
 
Повишено внимание за водосборите на реките Тунджа, Марица, Арда, Места и Струма.
 
В направените прогнози не се отчита влиянието и ретензионната способност на язовирите.