Клиентите в Югоизточна България ще продължат да заплащат цена за възстановяване при прекъсване на снабдяването поради неплатена в срок от тях енергия. Това съобщиха от EVN България.
С цел коректно интерпретиране на решение №125 на Върховния касационен съд за отпаднали клаузи от Общите условия на снабдителното дружество EVN България Електроснабдяване, е важно да се знае, че клиентите както и досега ще продължат да заплащат цена за възстановяване при прекъсване на снабдяването поради неплатена в срок от тях енергия.
Това е така по силата на действащия чл. 62, ал.1 от Общите условия на мрежовото дружество EVN България Електроразпределение, което извършва действия по електросъоръженията и което реализира въпросните разходи за транспорт, техника, труд, материали и др. Цената за възстановяване винаги се е заплащала от клиентите към мрежовото дружество, а не към снабдителното дружество. В този смисъл отпадането на чл.34 ал.1 от ОУ на EVN България Електроснабдяване не променя необходимостта от компенсиране на разходите за преустановяване и възстановяване на захранването, реализирани от мрежовото дружество EVN България Електроразпределение.
Както вече заяви на 10.08.2015 г., EVN България Електроснабдяване ще се съобрази с решението на съда и ще отстрани в указания срок действието на съответните клаузи.
От дружеството взеха отношение по този случай, след като Върховният касационен съд отмени окончателно и без право на обжалване прилагането на 13-те клаузи от общите условия на ЕVN България Електроснабдяване, атакувани като неравноправни от Сдружението за правна помощ на потребителите. Сред тези клаузи е и такса включване.
Това стана със съдебно решение 125 от 7 август 2015 г., постановено по търговско дело 990/2015 г., заведено от Сдружението за правна помощ на потребителите.
Във връзка с това Сдружението свиква пресконференция, която ще се състои на 11 август, вторник, от 13 часа в пресклуба на БТА-Пловдив.
На пресконференцията председателят на сдружението адв. Димитър Деков и адв. Мадлен Кавръкова ще разяснят какво означава на практика окончателното отпадане на 1/3 от общите условия на ЕВН и до какви значими последици в отношенията доставчик-потребител на ел. енергия ще доведе решението на ВКС не само за клиентите на ЕVN, но и за всички потребители в страната.